Hayduke Trail

1300 km 40 - 60 dní Salt Valley, Arches N. P. Weeping Wall, Zion N.P.

Už jsem to zmínil v předchozím příspěvku – Hayduke Trail není trail v klasickém smyslu slova. Vůbec žádné značení, mizivá možnost zásobení, velmi málo vody, téměř žádný mobilní signál a neexistuje na něj mobilní appka… Za mě předpoklad parádního dobrodružství a taky neomezený prostor pro plánování a přípravu :-).

Z různých důvodů (hlavně kvůli vodě) dává smysl se na Hayduke vydávat brzo na jaře a nebo na podzim. V pracovním životě dva měsíce volna moc smysl nedávají a v rodinném životě už je dvouměsíční domácí absence téměř nereálná 🙂 Přesto se nám to podařilo na všech frontách prosadit (prostě se člověk nesmí moc ptát a spíš musí takové věci oznamovat jako hotovou věc) a pokusíme se celou trasu Hayduke Trailu projít za 6 týdnů se startem v Arches N.P. již 24.3. 2022 

Tentokrát mi plánování dalo fakt zabrat – zvlášť permity, které jsou potřeba do všech 6 národních parků. Všechny se vyřizují zvlášť, některé se nedají poslat mailem ale musí se posílat fax!!! a jsou na přesné datumy, takže je dobré mít cestu už dobře rozmyšlenou… víc o permitech ve zdrojích informací níže:-)

Plánování byl docela oříšek, ale měl jsem na to od prvotního rozhodnutí víc než dva roky, tak se to dalo docela dobře dávkovat. Tím teda rozhodně neříkám, že v posledních dnech nevládne panika, a že nemám pocit, že nic nestíhám! Tady teda něco málo k našem (a třeba i vašemu budoucímu) plánování:

Zdroje informací

  • Knižní průvodce od otců trailu “The Hayduke Trail – A Guide to the Backcountry Hiking Trail on the Colorado Plateau” je velmi podrobný popis trasy podpořený černobílými mapami a fotkami, ale pro prvotní nástřel plánu trailu to není úplně ideální. Bude super spíš za chůze, při hledání klíčových míst, vody apod.
  • Pro úplný start plánování mi přišel skvělý placený balík “Hayduke Trail Hiking Resources Bundle” od Andrew Skurky! Jsou v něm základní informace o trase, možnostech zásobování, water reporty, kilometráže, balík map a GPS body pro import do mapové aplikace (je jich teda poměrně málo, půl míle od sebe…). Těch 25USD za to rozhodně stojí.
  • Na oficiálních stránkách hayduketrail.org toho zas tak moc není, ale je tam souhrn praktických odkazů – zdroje od předchozích hikerů, blogy atd., kde se dá najít spousta užitečných informací.
  • Docela dobrou představu o trailu jsem si udělal načtením blogu Walking with Wired, člověk vidí v reálu, co to obnáší hledat cestu, řešit vodní zdroje, kolik je tam opravdového lezení do a z kaňonů, jak se mění počasí, jak náročné je stopování po prašných cestách atd. Wired v průběhu zmiňuje i dost cenných zdrojů informací a map.
  • Absolutní pecka jsou stránky , kde je interaktivní mapa Hayduke Trailu, nafocená zajímavá místa, vodní zdroje, popisy klíčových míst i s fotodokumentací, mapy pro alternativní trasy atd. Fakt hromady skvělých informací, odkud jsem si nakopíroval a vytisknul desítky stránek poznámek k trase a variantám, které párkrát místo hlavní trasy budeme volit. Tím že má všechno mnohokrát nachozené, jsou jeho informace skutečně relevantní. Doporučuji. Ještě se mi líbí, že na svých stránkách dává vše k dispozici a pokud shledáte informace užitečnými, tak mu můžete koupit pár piv 🙂 Pochopitelně jsem mu jich pár koupil, ale kdybych mu měl koupit třeba jen tolik, kolik hodin jsem strávil nad jeho webem, tak by ho to zabilo 🙂

Mapy

  • Nejdříve jsem si pořídil mapy v rámci balíku od Andrew Skurky, ale tím, že v nich nejsou trasy, ale jen body po trase vzdálené půl míle (800m), tak mi přišlo, že to v sakra členitém terénu není úplně praktické… takže jsem načítal info a narazil na četné odkazy na:
  • Mapy od Li Brannforse – jsou zakreslené do stejných map National Geografic jako u Andrew Skurky, ale jsou tam celé trasy a mnohem víc variant. Navíc s podrobnějším popisem přímo v mapách. Dokonce i u vodních zdrojů jsou informace o spolehlivosti zdroje, kvalitě vody atd. Pecka. Mapy se bohužel nedají z nějakých legálních důvodů koupit, ale když máte kamarády, dají se sehnat 🙂
  • Mapy.cz mají zakreslené hodně jmen a detailů, ale jsou málo podrobné stran vrstevnic (terénních tvarů), což je v hodně členitých kaňonech, kde často záleží při volbě správné cesty na 10 metrech, dost nepraktické.
  • Pro tvorbu vlastních map a pro přenesení do mobilu je skvělá aplikace caltopo.com, protože má několik vrstev mapových podkladů (mapbuilder topo, scanned topo, atd.) a do těch si můžete vložit sehnané GPS tracky a důležité body. 

Na cestu jsem si teda sehnal a vytisknul (oboustranně na A4) mapy Li Brannforse + mapy zajímavých a akčních variant (kombinace map od Jamal Green a Li Brannforse). Zaplatil jsem si mapy Caltopo.com a naimportoval do nich GPS trasu a všechny varianty od Li Brannforse. Všechno stáhl offline do telefonu. Půjdeme teda primárně podle papírových map a v mobilu bude záloha map a trasy pro dolaďování podle GPS. 

Když chce člověk chodit podle mapy, potřebuje přesnou buzolu a na ní správně nastavenou deklinaci. Takže poslední operace doma před startem spočívala nastavení deklinace na busole na 10°.

Klimatické podmínky a počasí

Nekonečné množství dat si můžete prohlédnout na stránkách “Western Regional Climate Center” kde mají uložené údaje o teplotách, srážkách a sněhu pro stovky míst po celém západu USA. Úplně základní představu o teplotách a srážkách si můžete udělat i v úvodním článku k Hayduke Trailu na https://andrewskurka.com/hayduke-trail-quickstart-guide/  . Jsou tam přehledná data pro vybraná tři typická místa na trase: Hanksville v kaňonech na začátku trasy, Bryce Canyon jako jedno z nejvýše položených míst, kde je obvykle ještě v květnu sníh a Phantom Ranch na dně Grand Canyonu, kde je spalující vedro i brzo na jaře. 

Ve zkratce je to tak, že mrazivé noční teploty nás můžou potkat kdekoliv na trase a to až do května. Brodění vodou v hlubokých kaňonech v ledové vodě je potom lahůdka. Naproti tomu na otevřených místech trasy to může smažit už od března a bývá tam běžně kolem 20°C v dubnu a květnu až 30°C. K tomu často hodně fouká. Velmi přátelské podmínky:-)

Nám aktuálně hlásí na pár dní od startu extrémní vedro – dvakrát tolik než je v březnu běžné. Zrovna když nás čeká nejdelší úsek a ještě s nedostatkem vody…

Zásobování

Zkusíme se pohybovat poměrně rychle a nalehko, abychom nemuseli tahat tolik jídla. Nic jiného nám ani nezbývá, protože opravdu není kde se dozásobit a odmítáme jezdit týden před trailem po kaňonech jeepem a ukládat si kyblíky se zásobama. I když by se nám dařilo jít hodně nadprůměrně rychle, čekají nás dva osmidenní úseky a ve zbytku poneseme jídlo na 6 dní. To je pro mě masakr. Jak jsem extrémně hubenej, potřebuji kilo hodně kalorickýho jídla na den! Když se potom přidá několik úseků, kde se musí nést voda na den a půl, tak to bude 14 kilo jídla a vody v batohu! I když se snažíme naladit výbavu do náročných podmínek někam na 6 kilo, tak bude mít batoh občas celých 20 kg. S tím prolézat kaňony nebude žádnej med…

 Podle dostupných informací o trase jsem si vytvořil následujíc plán cesty: 

Dělám to na každý trail. Mám rád, když přehledně vidím jak daleko mám do další možnosti zásobování a na kolik dní mám nakoupit jídlo. Stanovím si nějaké plánované tempo a vím, kdy bych měl teda kam dorazit. Vždycky si připíšu ještě důležité poznámky stran zásobování, ubytování, stopování, státních svátků atd., vytisknu ti to a zalaminuju. Nosím stále v batohu.

Vybavení

Na první pohled se to zdá jasné – do pouště člověk potřebuje jenom klobouk, sluneční brýle a kraťasy! No skoro… Je to sice poušť a slunce hodně pálí, ale několik míst má nadmořskou výšku skoro 3 000m a tam bude i koncem dubna sníh. Pro přechod hřebene Mt. Ellen (3400m) si potáhneme i nesmeky… V noci občas mrzne až do konce dubna. Takže ráno bude mrznout, budeme se v kaňonech brodit polozamrzlou vodou a klepat kosu, pak vylezeme ven a tam nás to bude do večera smažit:-) Hodně často fouká. Bude tudíž potřeba stejné vybavení jako na veškeré hory + vybavení na slunce a do vody. No a bude to chtít velkou kapacitu na vláčení vody + velký filtr. Většina vodních zdrojů je nevalné kvality. Stojaté kaluže, mělké potoky do kterých je nasr..o od všudypřítomných krav a nebo je to velká řeka jako Colorado nebo Paria a ty nesou strašně moc jemného jílu z tajícího sněhu. 

Poprvé v životě si ponesu GPS comunikátor – Garmin inReach Mini, protože tady signál opravdu není. Dokonce ani ve městech není běžný pevný internet. Všechno je jen super pomalé peklo 🙂 Nechce se mi řešit solární panel a tak ponesu 20 000mAh powerbanku. Garmin, powerbanka i telefon mají jiný nabíjecí konektor, takže přibývá hromada kabelů…

Jsou to takový drobnosti, ale ve finále to naskládá kilo materiálu navíc. A to už je znát. Nicméně není čas – firma ani děti hodiny času navíc na hraní s výbavou rozhodně nevygenerují, takže naházím do batohu co mám a povalíme. No, je toho nakonec lehce přes 6 kg. Není to málo, ale už není moc kde brát. Leda doma nechat foťák 🙂 jsem na vážkách, ale ještě jednou naposledy ho vezmu…

Kvůli velkému množství jídla a vody, které bude potřeba tahat na dlouhé etapy bez možnosti zásobování jsem nakonec vzal velký batoh Gossamer Gear Mariposa 60. Bude lepší mít dost prostoru a taky se těžké náklady v Maripose dobře nosí. Žádný jiný ultralight batoh si s 20kg nálože takhle neporadí.

Vyrážíme

Jdeme na to, 23.března v 6h ráno odlet, ve 14h už budeme v Salt Lake City. Oběhneme mobilní operátory a pořídíme datové SIMky, nakoupíme nějaké jídlo na dva dny, pošleme si mapy, průvodce a nesmeky před sebe a 24. března hned ráno skáčeme na bus směrem Moab. Tam máme být kolem 15h. Jenom dobereme vodu a necháme se odvézt na letiště za město. Jedna ze startovních variant HDT vyráží přímo z letiště. Tak se ještě v podvečer vypravíme směr Arches N.P..

Náš postup budete moci sledovat online na mapě https://share.garmin.com/HaydukeTrail22  budeme se snažit posílat denně pár bodů, ať je vidět jak se posouváme:-)

Držte nám pěsti. Pěkné jaro všem Petr, Petr a Jakub

2 komentářů u "Hayduke Trail – přípravy a plánování"

  1. Adam JCH napsal:

    Ahoj, držím pěsti, pročetl jsem všechny Vaše cesty (ještě mám co dohánět) a klobouček dolů. Tak ať se vše vydaří i zde…

    Adam “JCH”

  2. Veslo napsal:

    Ahoj, prajem všetko dobré, vyzerá to parádny trail. Nech vydržíte zdraví, ostatné bude ako má.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hayduke Trail
  • Celková délka
    1300 km
  • Doba na průchod
    40 - 60 dní
  • Začátek
    Salt Valley, Arches N. P.
  • Konec
    Weeping Wall, Zion N.P.
  • Nejvyšší bod
    Mt. Ellen South Summit, 3481 m
  • Nejnižší bod
    Colorado River v Grand Canyonu, 598 m
Více o treku