Stejně jako vloni jsme si i letos v NALEHKO řekli, že by nebylo špatné, přiblížit některé dálkové trasy v České republice. Komplikace při cestování do zahraničí tuto myšlenku jenom posílily, a tak jsme začali hledat trasu, o které se tolik nepíše a která by mohla vzbudit určitý zájem. Jenže kde takovou trasu nalézt? Současnou nejpopulárnější dálkovou trasu ČR kolem hranic jsme částečně prošli při přechodu Modré hřebenovky, některé kratší trasy už jsme v Magazínu též popsali a je pravdou, že pokud bychom chtěli zvolit něco jiného než Evropské dálkové trasy nebo místní větve Svatojakubské cesty, možností už moc nezbývá. Naštěstí byla v posledních letech na Moravě vyznačená dálková trasa, která splňuje vše, co jsme potřebovali. Vede krásnou přírodou, má kulturní a historický přesah, je oficiálně značená, nabízí možnost putovat stovky kilometrů a tolik se o ní ještě nemluví. Tou trasou je Cyrilometodějská stezka.
Cyrilometodějská stezka není pouze jedna trasa z bodu A do bodu B. Jde o síť čtyř tras, jejichž cílem je Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. Tyto trasy procházejí místa, která jsou historicky spojena s postavami věrozvěstů Cyrila a Metoděje a také s dějinami Velkomoravské říše. První úvahy o vzniku Cyrilometodějské stezky se objevují již v roce 2011 a v návaznosti na to vzniká v roce 2013 zájmové sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. K samotnému vyznačení jednotlivých tras stezky dochází v letech 2018 a 2019 a od roku 2020 se vydávají i poutní pasy a pamětní listy. O rostoucím významu Cyrilometodějské stezky svědčí i fakt, že se letos stala jednou z 45 Kulturních stezek Rady Evropy. Zařadila se tak po bok Svatojakubských cest, poutních cest k hrobu sv. Olafa nebo Via Francigeny.
Jak už je nejspíš zřejmé, Cyrilometodějská stezka není tolik dálkovým trekem, jako spíše poutní cestou po stopách cyrilometodějské tradice. Nicméně každý si ze stezky může odnést co chce. Poutníci se mohou soustředit na duchovní, kulturní a historický rozměr putování, kdy je stezka zavede k nejdůležitějším poutním a sakrálním místům na Moravě. Pravověrní dálkoplazi se mohou soustředit na pocit volnosti a krásy přírody, kterých Cyrilometodějská stezka nabízí až až. Od zvlněné krajiny Moravského krasu, přes tři čnějící vrcholy Chřibů až po Hostýnské vrchy, Bílé Karpaty nebo Beskydy.
V NALEHKO se snažíme zkombinovat oba přístupy, kdy nás lákají hory i krásná příroda, zároveň však neopomíjíme ani důležitá kulturní a historická místa. Proto jsme si ze čtyř větví Cyrilometodějské stezky vybrali dvě nejdelší. Ty nám umožní strávit na cestě maximum času a zároveň nám dovolí poznat toho co nejvíc. Začneme ve Vranově a přes Moravský Kras, Ždánický les a Chřiby dorazíme do Velehradu. Odtud půjdeme v protisměru po nejdelší větvi Cyrilometodějské stezky přes Hostýnské vrchy a Beskydy směrem k hranici s Polskem. Tato větev totiž vede do Velehradu až z polské Wisły. Jelikož jsou však s cestováním přes hranice stále nějaké nepříjemnosti, zůstaneme v hranicích České republiky a ukončíme trasu v železniční stanici Návsí.
Pro zájemce o další dvě větve Cyrilometodějské stezky se hodí poznamenat, že do Velehradu vedou z Hodonína a ze Skalky u Trenčína a obě mají délku pod 100 km. Každá tak může představovat příjemný víkendový nebo několikadenní výlet. Naše trasa má délku kolem 300 km. První úsek Vranov – Velehrad měří dle údajů na mapy.cz 99,5 km, druhá část až do polské Wisły má měřit 211 km. Všechny větve Cyrilometodějské stezky jsou vedeny po turistických značkách KČT. Přesná trasa stezky je pak určována malým modrým symbolem na jednotlivých rozcestnících. Cyrilometodějská stezka je také vyznačená na mapy.cz.
Výlet podnikáme na přelomu května a června ve dvou lidech, já a kamarád Ondřej, s nímž jsme pro NALEHKO vloni objevovali Modrou hřebenovku, Prácheňsko nebo Jiráskovu cestu. Cílem naší cesty je zmapovat další zajímavou dálkovou trasu v České republice a dát tip těm, kteří hledají kratší alternativu k cestě kolem hranic ČR. Stejně tak se popis může hodit někomu, kdo by chtěl prozkoumat pouze jednotlivé celky jakými jsou Chřiby, Hostýnské vrchy nebo Beskydy. Při výletu se zároveň chystáme otestovat některé novinky ze sortimentu NALEHKO, abychom zjistili jejich přednosti či případné nedostatky. Moji výbavu je možné si prohlédnou v tomto odkazu. Jedná se o výbavu, kterou používám při teplotách nad 0°C.
Popis samotného putování přineseme v následujících článcích. Více informací o stezce samotné je možné nalézt na oficiálních stránkách Cyrilometodějské stezky, zajímavé doplňující informace o jednotlivých poutních místech jsou i na oficiálním facebooku.
Mapa celého výletu ZDE.
Míra