Je mi potešením sa vám všetkým predstaviť. Sme dvaja chalani – Štefan a Jakub a stojíme za projektom BiketoTokyo. Ako je už z názvu jasné, chceme sa dopraviť na bicykloch do vzdialeného Tokia v Japonsku. Japonsko je od nás najvýchodnejšia krajina a v lete sa v jeho hlavnom meste koná najväčší športový sviatok na svete – Letné olympijské hry 2020. Ako východzí bod sme si zvolili grécke Atény a štart 1. februára (února). Dôvodov je viac – prvý, praktický dôvod je, že sa chceme vyhnúť zime, ktorá v našich geografických šírkach panuje v týchto mesiacoch. V Aténach okrem iného taktiež vznikol športový fenomén, na ktorý sa chceme v našej cieľovej destinácii na prelome júla a augusta (červenec/srpen) pozrieť.
Bikepackingu sa venujeme zopár rokov a touto výzvou sme sa rozhodli posunúť naše doterajšie skúsenosti na úplne iný level. V tomto prvom článku sa budeme snažiť opísať priebeh doterajšej prípravy na šesť mesiacov trvajúcu výpravu.
Ako naplánovať cestu do Tokia
Prvé, čo človeka napadne je trasu hľadať cez Google Maps. To sme samozrejme spravili aj my. Po zadaní from Athens to Tokyo vám vybehne niečo cez 12 000 km peši. Ak sa však na tú trasu lepšie pozriete, zistíte, že takmer celá cesta vedie cez Rusko. Avšak naša cestovateľská duša nechce byť ukrátená o všetky ostatné ázijské krajiny, poväčšine končiace príponou -stan. Je šťastie, že nás takéto veci bavia a mapu cesty sme prekopali až do súčasnej podoby s návštevou celkovo 14 krajín a dĺžkou okolo 16 000 kilometrov. Na základe tejto trasy sme vypracovali podrobný plán cesty zahrňujúci čísla ciest, mestá, zaujímavé miesta, hraničné prechody, atď… Tento plán funguje viac-menej pre nás a môžeme do neho v prípade nejasností nazrieť. Vždy sme sa tam snažili popísať aspoň dve varianty ciest ako poistku.
Google Maps majú svoje obmedzenia a tak nám viac poslúžili Mapy.cz, ktoré dokážu trasu pekne vyrátať aj na bicykli. Street view okrem pár hlavných ťahov v Ázii bohužiaľ nefunguje. Ďalší zdroj informácií boli samotní cestovatelia, ktorí podobné cesty Áziou už absolvovali.
Víza
Ako sa však do tých všetkých krajín dostať? Takmer polovica krajín vyžaduje na vstup víza. Ako najväčšia výzva sa javí určite Čína. Víza musíme vyriešiť až na ceste a proces to nie je vôbec jednoduchý. Ďalšia výzva je Turkmenistan, kde je možné obdržať len 5 denné tranzitné vízum.
Vybavenie
Bicykle zajistil AUTHOR.
Chalani z NALEHKO.com majú mnoho skúseností s niekoľko mesačnými výpravami a pomohli nám s čo najlepšou a najľahšiou výbavou na cestu.
Náš prístrešok bude tvoriť Big Agnes Copper Spur HV UL1 Bikepack a jeho o niečo väčší brat Big Agnes Copper Spur HV UL 2 Bikepack. Tieto stany sú považované za špičku a preto sa veľmi tešíme, že nás budú sprevádzať. Dve tretiny celej cesty budeme tráviť pod nimi a tak výber stanu považujem za maximálne dôležitý. V prospech kultového Big Agnesu hovorí neuveriteľná skladnosť a rozmery. Tento stan dbá na vyhotovené detaily a kvalitu. Myslím, že budeme mať dostatok času sa s ním zoznámiť.
Čo sa týka spacáku, Rab Neutrino 400 je naša voľba. Taktiež veľmi kvalitný a ľahký pérový spoločník na dlhé nehostinné noci. Spacák je síce ľahký, ale o niečo väčší objemom (když potřebujete zachovat skvělý loft a tím izolační vlastnosti, tak není dobré spacák dlouhodobě každý den mordovat do co nejmenšího objemu. Pozn. redakce). Sľubujeme si od toho zlepšenie celkového komfortu spania.
So zvyškom vybavenia vás zoznámime nabudúce.
olympiada nebude
I to se na treku může stát, proto je vždycky důležitější cesta, než cíl 😉 Přeju klukům mnoho sil, štěstí a trpělivosti, která bude rozhodně potřeba ve světle posledních dní. <3
To vypadá hodně dobře. Přeji hodně štěstí, a ať Vás Covid-19 nezastaví!
Přeji hodně štěstí a krásné zážitky. Těším se na vyprávění a fotky z vaší cesty. Hodně zdraví a ať se vám Covid 19 vyhne “velkým obloukem”
Dobrý den, bohužel máme informaci, že se již kluci museli vrátit zpět do ČR. Situace na hranicích se i na Východě dost zkomplikovala a v podstatě nebylo na výběr.