Skvěle zpracovaný kotlík i vařič z titanu. Kotlík je lehoučký, ale pevný a má uvnitř keramickou nepřilnavou vrstvu, která neobsahuje PTFE a je velmi odolná. Zbytky jídla jdou dolů samy. Vařič na kapalný líh má skvělou spotřebu paliva a je v podstatě nezničitelný.
Rád bych se s vámi podělil o zkušenosti s vařením na lihu, ať už se to týká nádobí a vařiče Evernew, které můžete zakoupit u nás v eshopu, tak i s dalšími tipy a triky, které vám vaření zpříjemní.
Kotlík Evernew 0,9l Ti-Non Stick Pot (ECA422)
tady z 99% bez výhrad, jedná se o špičkovou japonskou kvalitu, to poznáte už na první pohled. Nic se nikde nekroutí a nevrže, poklička vždy pohodlně zapadne na své místo. Kotlík jsem používal na lihu i na plynu (na plynu jen v rámci testu, jinak používám líh). Kotlík i poklička mají šikovné silikonové úchopy, mě se vlastní nešikovností stalo, že se při špatně umístěném závětří a experimentování s vařiči spálily kraje silikonu u kotlíku, takže jsem musel necelý půlcentimetr zkrátit, ale na úchop to nemá vliv.
Kotlík má uvnitř keramickou nepřilnavou vrstvu, která neobsahuje PTFE a je velmi odolná, takže se nemusíte bát, že ho poškrábete ani při použití hliníkové lžíce. V současnosti vařím v ziplocku, takže non-stic nevyužívám, ale vzpomeňte si, jak se špatně čistí ešus od bramborové kaše nebo těstovin s omáčkou… Tady máte po problému, zbytky jídla jdou dolů samy.
Akorát malé varování ohledně titanového nádobí – nedávejte prázdný kotlík na plamen a při vaření na plynu ztlumte výkon, sice uvaříte o něco pomaleji, ale ušetříte palivo a nezkroutí se vám dno. Vyšší cena je adekvátní ke kvalitě – rozhodně doporučuji.
Naměřená váha: kotlík 99g, poklice 37g, takže komplet 136g.
Titanový vařič Evernew Ti (EBY254) s Trivetem (EBY253) – k vařiči je nutný Trivet (křížový stojánek) nebo musíte jinak zajistit optimální výšku kotlíku nad vařičem. Pokud byste položili kotlík přímo na vařič, plamen by neměl dost vzduchu a moc nehořel a voda se neuvaří ani po 15 minutách – narozdíl od vařiče z plechovky od kočičího žrádla, kde naopak kotlík leží přímo na vařiči, jinak by hořel moc a teplo by unikalo zbytečně do okolí.
Pokud porovnám Evernew a vařič z plechovky (cat can stove) – plechovka je skoro zadarmo a uvaří 600ml cca o 25s rychleji, ale má několik nevýhod. Nalijete do ní jen cca 30ml paliva, kdežto do Evernew až 60ml a navíc má Evernew mnohem menší spotřebu paliva. Zvlášť na delším výšlapu tuhle úsporu oceníte. U plechovkáče se mi několikrát stalo, že jsem si při neopatrné manipulaci palivo částěčně vybryndal otvory z boku, to u Evernew nehrozí,navíc má tak bytelnou konstrukci, že ho nerozšlápnete i kdybyste chtěli. Evernew má uvnitř rysku na 30 a 60ml – přesně víte kolik paliva potřebujete, u plechovky jsem musel používat odměrku.
Abych jen nechválil – Evernew má vyšší váhu a obtížněji se zapaluje, chce to sirky nebo (tip pro vás) větvičku namočenou do paliva zapálenou zapalovačem.
Cena je sice vyšší, ale získáte bytelný a designově povedený vařič s větším objemem paliva a skvělou efektivitou. Rozhodně si ale vezměte i Trivet popř. sadu se závětřím nebo sežeňte Caldera Cone, ať vařič využijete naplno.
Naměřená váha: vařič 36g,Trivet 16g=komplet 52g.
Text i foto DEU