Dlouhodobý test nejlehčí nafukovací karimatky, která je momentálně k dostání.
Thermarest loni potvrdil svou pověst inovátora a leadera trhu s karimatkami a vypustil do světa nejlehčí matraci ze všech. UberLite se ve velikosti regular dostal na nesmyslnou hmotnost 250 gramů (240g bez obalu!). S ohledem na nekompromisní hmotnost se ale objevila zásadní otázka na trvanlivost. Na přelomu roku mám na Uberlitu naspáno kolem 40-ti nocí a tak už i na tuto otázku dokážu odpovědět.
Logicky se dá úspora hmotnosti dohnat na dvou segmentech. Těmi jsou rozměry a materiál. Vzhledem k tomu, že mnou testovaná velikost regular má plnohodnotných 183 cm na výšku a 51 cm na šířku v ramenou, je jasné, že na rozměrech se žádné gramy nenahnaly. Ani na pohodlí se s tloušťkou 6,4 cm nic neubralo. Zbývá tedy materiál. Celá karimatka je vyrobena z 15D nylonu (1km vlákna váží 15g). Pro srovnání léty ověřený model Neo Air Xlite je z 30D nylonu. Na omak je tedy lehčí materiál opravdu jemný a skutečně nebudí moc velkou důvěru.
Pravdou ale je, že během mého používání Uberliteka ani jednou nezaváhala a mohu se na ni bez obav spolehnout. Narazil jsem na několik recenzí ve stylu “hned první noc jsem do toho udělal díru a je to k ničemu”. Mě se za x let nepodařilo propíchnout žádnou nafukovačku, ani tu ze všech nejlehčí. Jistě v tom je i jistá dávka štěstí, ale z mého pohledu je to především o přístupu. UberLite totiž není ani zdaleka nejlepší volbou pro každého. Pokud za soumraku upadnete do první škarpy po cestě nehledě na okolnosti, tak to není karimatka pro vás. Pokud si stejně jako já dáváte s výběrem nocležiště trochu práce a podkládáte karimatku kusem tyveku, není důvod se spokojeně nevyspat a při balení profitovat z miniaturních rozměrů a hmotnosti. Mimochodem také nikdy nešlapu po karimatce při převlékání a na posedávání po kamenech raději používám sbalený tyvek.
Nevýhodou jemné textilie je z mého pohledu spíš to, že celkem klouže. Občas jsem se tak probudil s nohama mimo karimatku, případně s půlkou karimatky mimo tyvek. Obzvlášť pokud jsem nespal na rovině. Dalo by se to počítat i jako test odolnosti, ale ne vždy mě to potěšilo. Klouzavost karimatky se dá ale vyřešit poměrně elegantně. Pomocí lepidla McNett udělejte pár příčných pruhů na spodní straně karimatky. Tyto matné, pružné pruhy pak perfektně podrží karimatku na tyveku. Vcelku mile překvapen jsem z hlučnosti. Oproti staré Xlite, která evokovala spánek na pytlíku chipsů, je na tom UberLite podstatně lépe. Sice stále šustí jako balík mikrotenových sáčků, ale dá se s tím úplně v klidu žít. Je to dáno odlišnou skladbou vnitřní konstrukce, která také díky tomu neposkytuje takový tepelný odpor.
Hodnota tepelného odporu je stanovena na R2 (u nového modelu pro rok 2020 se hodnota zvedla na R 2,3). To signalizuje spíš letní zaměření a i Thermarest tak UberLite prezentuje. Nicméně např. ve Skotsku jsme absolvovali pár nocí s teplotami lehce nad nulou a nemohu říct, že bych pociťoval chlad od spodu. Takže z mého pohledu se dá úspěšně používat od jara do podzimu. Opět si ale neodpustím poznámku o výběru nocležiště, protože jinak se spí ve 3°C na mechu a jinak na holé skále… To co mě poměrně zaskočilo, byl vliv poklesu teploty na objem vzduchu v karimatce. Asi dvakrát se mi stalo, že když se večer opravdu znatelně ochladilo, tak jsem v noci dofukoval. Obavy z propíchnutí se ale ráno nepotvrdily.
Při chladnějších nocích je také obzvlášť patrná kondenzace uvnitř karimatky. Tomu moc nepomáhá množství vzduchu, které je k nafouknutí potřeba. V mém případě se jedná o 11-12 nádechů. Díky extra tenkému nylonu je totiž doslova vidět, kolik vody se uvnitř vysráželo. A že jí nebývá málo. Sice to vypadá strašidelně, ale stačí, když doma necháte karimatku pár dní nafouknutou, maximálně v ní dvakrát vyměníte vzduch a ona vyschne. Vypouštění vzduchu je uživatelsky poněkud horší. Thermarest ventilek nezvládá moc velký průtok vzduchu a tak se vypouštění docela protáhne. To je z mého pohledu největší neduh, který mě moc nebaví. Při balení tak nejdřív karimatku srolujte v plné šíři a až vypuštěnou ji skládejte.
S příchodem roku 2020 je všechno už trošku jinak. Výrobce totiž ke karimatce začal dodávat velký nafukovací pytel, díky čemuž vám odpadne zdlouhavé nafukování pusou a hlavně se odstraní problém stran vysrážené vlhkosti uvnitř karimatky. Další příjemná změna je také nový, patentovaný WingLock™ Valve ventil. Ten má trojnásobně větší průchod vzduchu než předchozí ventil. Takže nafukování i vyfukování je vcelku rychlá záležitost. Nový ventil je jednocestný, tím pádem při nafukování vzduch neuchází. Jakmile chcete karimatku vyfouknout, stačí otočit “křidélka”, čímž změníte směr průchodu vzduchu, povolíte ventil a je hotovo.
Thermarest Uberlite je ryzí ultralight záležitost, která vyžaduje jisté ohledy, ale pokud člověk chápe, co má v ruce a jak se k tomu chovat, tak funguje parádně.
Autor článku Jan Žďánský