(Pozn. NALEHKO – recenze je ještě z doby, kdy se tyto britské spacáky vyráběli dost nešťastně pod značkou Cumulus. Dnes je to CRITERION Quantum 350. Materiály i konstrukce jsou identické. CRITERION je samostatná značka a máme své dobré důvody, proč se těchto britů držíme:-) )
Abych plnil svoje předsevzetí – že budu v e-shopu prodávat pouze špičkové, osvědčené a otestované zboží, vzali jsme si s přítelkyní spacáky Quantum 350 na náš průchod celého Pacific Crest Trailu v roce 2012. Spacáky jsou tedy otestované během souvislých 135 nocí v rozmanitých podmínkách. Jako každý, kdo užívá péřové výrobky, jsme měli strach jak si spacáky poradí s nevyhnutelnou vlhkostí, a jestli vůbec celou cestu přežijí.
S výjimkou asi 15 nocí jsme celou dobu spali pod širákem, což bylo většinou pro spacáky našich kamarádů smrtící kvůli velmi silné kondenzaci vzdušné vlhkosti. Často jsme se ráno budili s kalužemi vody, nebo solidní vrstvou ledu na spacácích, ale nikdy nepronikla vlhkost dovnitř a nikdy nám kvůli tomu nebyla zima. Ultralehký Pertex Quantum se super DWR úpravou použitý na spacáky žádnou vodu dovnitř nepustil, zůstávala na povrchu ve velkých kapkách a peří tedy nenavlhalo a neztrácelo loft.
Samozřejmě jsme se snažili mokré spacáky nebalit a ráno je dobře usušit, ale díky velmi brzkým startům to často nebylo možné. Takže jsme vodu ze spacáků otřepali a buďto si je přehodili přes ramena a během pár minut chůze oschnuly, nebo jsme je zlehka zabalili, a usušili je na sluníčku po několika hodinách při první zastávce. Tím, že nikdy nepronikla voda dovnitř, sušení bylo vždy otázkou několika minut, max. půl hodiny. Oba spacáky si uchovaly skvělou voděodolnost až do konce trailu.
Co se týká teplotního určení -6°C pro komfort – myslím že to sedí. Podle normy je to teplota stanovená při použití dokonalé izolační podložky, při nízké vzdušné vlhkosti, při bezvětří a pro člověka plného energie.
My spali pořád ve spojených spacácích. Pod širákem, v rose, totálně unavení po obvyklých 40km denně, na horách fouká vždycky a spali jsme na krátkých pěnových karimatkách, které po několika týdnech stěží dosahovaly tloušťky 10mm. Přesto nám na nohy nebylo zima. Při teplotách pod nulou jsme ale museli spát v tenoučkých peřových bundách (330g), protože jsme měli spacáky spojené a nebylo je tedy možné těsně utáhnout kolem ramen a dost nám dovnitř foukalo a při každém pohybu táhlo.
Noc v High Sierra ve výšce přes 3000m, v pozadí již zdolaná nejvyšší hora kontinent. USA – Mt. Whitney(4421m)
Při spaní v dobře odvětraném stanu na dobré karimatce je hodnota -6°C rozhodně odpovídající.
Spacák nemá klasický vnitřní stahovací límec, ale poslední komora “pod bradou” je větší a víc naplněná a při stažení kapuce kolem hlavy krásně prostor kolem krku vyplní a ucpe.
Nejchladnější větrné noci pod širákem měly -7 a -8°C a stejně jsme se vyspali bez problémů, jen jsme se občas probudili chladem, trochu líp se zachumlali a spalo se dál. Nejhorší byly paradoxně noci s teplotou těsně nad bodem mrazu – od 1 do 5°C. Asi je to dané vysokou vzdušnou vlhkostí, že je ta zima neskutečně vlezlá… Když mrzne, spí se dobře:-)
Výstup na Mt.Shasta (4322m)- camp u Helen Lake ve výšce přes 3000m.
S klidným svědomím můžu říct, že z několika desítek lidí, které jsme na trailu potkali, jsme měli nejlepší spacáky. A to srovnáváme s takovými značkami jako jsou Western Mountaineering, Feathered Friends nebo Montbell. Každá tahle značka je sice v něčem vyjímečná ale na druhou stranu vždycky spacáku zase něco chybí. Spacáky Quantum 350 jsou doopravdy poctivě zpracované, mají unikátní kontrukci a skvělou DWR úpravu a jsou určené pro náročný britský trh a jejich klimatické podmínky.
Abyste ale nenabyli dojmu, že tyto spacáky vydrží všechno, je třeba uvést, že jsme je nikdy nebalili do malých obalů se kterými jsou dodávané. Používali jsme obal skoro dvakrát větší. To je důležité zvlášť při balení mokrého spacáku, aby se vlhkost z povrchu neprotlačila dovnitř a peří nevytvořilo žmolky. Také jsme spali v čistém, tenkém, vlněném prádle, protože mastnota a kyseliny produkované kůží dokáží během několika týdnů peří nenávratně poškodit. S výjimkou malé oblasti kolem hlavy a krku, kde mastnota z vlasů udělala svoje, spacák neztratil ani „ň“ ze svého loftu. Ani kolem hlavy to není horší než o takových 20%, to je myslím vzhledem k podmínkám a počtu nocí naprosto perfektní.
Trochu nepříjemné je poměrně časté zachycování látky do zipu při zapínání, je potřeba na to získat trochu „grif“. Naštěstí je Pertex Quantum tak tenký, že i když se vám do zipu zachytí, naprosto hladce a snadno ho z pod jezdce vytáhnete a můžete pokračovat.
Noci v pouštních údolích byly hodně chladné a kvůli přechodu fronty padala hodně intenzivní rosa
Nevýhodou tohoto spacáku je, že je dodáván standartně pouze v jedné velikosti (na vyžádání se dá pořídit i XL verze s cca 30% příplatkem), a aby byl ultra lehký, tak je poměrně úzký. Já měřím 182cm a vážím max. 70kg a spacák mi padne jak ulitý a nemám se střihem žádný problém. Pokud jste třeba jen o pár cm větší, nebo těžší než 80kg, určitě bude lepší když sáhnete po větším CRITERIONU Prime 400.
Někoho může zaskočit absence kompresního obalu. Nezoufejte, je mnohem lepší a lehčí řešení – nepromokavé pytlíky STS Ultrasil. 8 litrový pytlík má 30g, spacák do něho bez obtíží nacpete, pak si srovnáte kraje pytlíku k sobě a stlačíte celý pytlík na objem, který chcete. Pak stačí pytlík zarolovat a máte maličký, tvárný balíček v nepromokavém provedení!
Více o technických parametrech, konstrukci a materiálech spacáků CRITERION si můžete přečíst v detailu produktu.