Jednou z nejvíce očekávaných novinek letošního roku pro nás byla nafukovací karimatka Rab Ultrasphere 4.5. Říkáte si proč? Jen ve zkratce, hmotnost 356g a tepelný odpor R-4.3. To zní slibně, že? Nejlehčí z rabáckých karimatek tak doplnila modely Rab Ionospehe a Stratosphere, které z naší nabídky již znáte. 

Ultrasphere se vyrábí ve dvou velikostech, Regular (recenzovaná) a Long. Obě mají klasický mumiový tvar. Velikost Regular má tradiční rozměry 183x51cm, verze Long Wide pro dlouhány pak 196x64cm. Po nafouknutí jsou obě verze stejně vysoké, a to přesně 8cm. O pohodlí by tak neměla být nouze. Součástí balení je i pěkný nafukovací vak, který má podlepené švy a najde tak v batohu i jiné využití. 

Konstrukce a materiály

Celá karimatka je vyrobená z recyklovaného 20D polyesteru s vnitřním TPU zátěrem. Na omak je materiál i přes nízkou hmotnost velmi solidní a bytelný. Co je ovšem zásadnější, je vnitřní konstrukce, protože navzdory vysokému tepelnému odporu, není uvnitř karimatky izolace. Díky tomu si zachovává skvělou hmotnost! V Rabu dosáhli hodnoty R-4.3 rozdělením vzduchových komor, které omezují proudění vzduchu uvnitř karimatky a dvěma reflexními vrstvami TILT (znáte ze spacáku RAB Mythic Ultra, nebo bundy Mythic Ultra). Na podobném principu fungují např. i karimatky Thermarest Xlite a Xtherm. Za zmínku ještě stojí primitivně jednoduchý, ale osvědčený a spolehlivý ventil. Ten pracuje na principu dvojitého víka. Odklopíte první část a jednosměrným ventilem nafukujete. Odklopíte druhou a vzduch z karimatky je v mžiku pryč. 

Na trailu

První vzorek Ultrasphere 4.5 nám dorazil před necelým rokem. Měl jsem tak dostatek času vzít karimatku i ven a vyzkoušet ji v reálném prostředí. Hodnota tepelného odporu 4.3 spadá do kategorie třísezonních karimatek. Vzhledem k tomu, že spím v péřovém quiltu je pro mě izolační schopnost karimatky zásadní věc. V tomto ohledu mohu s klidným svědomím říct, že ani v jarních měsících, kdy bývá zem po zimě opravdu studená, jsem nezaznamenal žádné nepohodlí či chlad. Tedy, dokud jsem udržel své končetiny na karimatce, ale to je jiný příběh a sami to asi dobře znáte.

Abych řekl pravdu, nejsem moc velký fanoušek umístění ventilu na spodní stranu karimatky. Osobně bych měl mnohem raději ventil u hlavy. Chápu, že hladká plocha karimatky je žádoucí, ale občas si chci během usínání, ale třeba i v průběhu noci trochu upravit tlak v karimatce. To v tomto případě znamená trochu náročnější operaci, kterou mi lenost zpravidla málokdy dovolí, takže doporučuji trefovat nejpohodlnější tlak na první dobrou.

Věčným tématem u karimatek je jejich hlučnost. Z mé osobní zkušenosti to víc trápí lidi okolo, než toho kdo na karimatce leží, ale může to hrát při výběru roli. Protože uvnitř karimatky jsou již zmiňované dvě reflexní vrstvy, myslel jsem si, že se bude pohybovat na hlučnější straně spektra. Ale zdaleka tomu tak není. Při balení prázdné karimatky je slyšet „igelitové šustění“ ale když se nafoukne, je klid.

I když při trekingu obal na karimatku nepoužívám, při bikepackingu je to přesně naopak. Pro balení do bikepackingových brašen je lepší karimatka v obalu, proto jsem velmi uvítal v celku originální konstrukci jednoduché kapsy s víkem oproti standardním mikro pytlíkům, do kterých bývá balení karimatek nezřídka náročný boj. Obalu nechybí kapsička s opravnou sadou, do které doporučuji přihodit i jedno lepidlo Stormsure

Výška 8cm je opravdu příjemná. Jednak dává prostor k manipulaci s tlakem a také zvládá zažehlit nějaké ty nerovnosti pod karimatkou. Celkově se mi Ultrasphere 4.5 hodně líbí. S velmi dobrým poměrem hmotnosti, tepelného odporu a pohodlí je to velmi povedená karimatka, která navíc nesrazí váš rozpočet na kolena. 

Rozměry: 183x51x8 cm (15×9 sbalená)

Hmotnost: 356g (váženo bez obalu)

Tepelný odpor: 4.3

Cena: 4080Kč

 

Celkové hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *