Geniální ultralehká péřovka RAB Proton Jacket na cesty, ve které se nebudete stydět ani ve městě.

Určitě to znáte, balíte na cesty a řeknete si: “Co kdybych si to všechno zvážila a měla tak přehled, kolik co váží, a s čím, že se to celou dobu tahám na zádech?” 

Tak přesně takovýmhle způsobem jsem se dostala k přehodnocení své stávající výbavy, když jsem se chystala na další trek. A asi nikdy v životě by mě nenapadlo, že i 200g navíc na bundě budu nakonec chtít odlehčit. Ale svět ultralightu je nemilosrdný, respektive ne-ultralightu, který vám odrovnává kolena, kotníky a rychtuje záda. 🙂

Přiznám se s klidem, že nejsem milovník péřovek. A tak tento kousek považuji jako funkční doplněk, který mi pomůže s rychlou tepelnou izolací a neočekávám od ní nějaké módní zázraky. I když jsem vcelku aktivní žena, pořád mám klasický problém s termoregulací. Když se zastavím, je mi rychle zima, o to spíš, když jsem po celodenním treku utahaná jako kotě.

Ve výbavě jsem měla jinou kombinovanou péřovku se syntetickou izolací. Ta byla zbytečně těžká, neměla takové izolační vlastnosti a tak nějak klasicky se v ní člověk cítil jako v pytli. Hledala jsem proto něco lehčího a vlastně i teplejšího, protože jsem věděla, že tento kousek na aktivní pohyb nepoužívám a šetřím si jí, až když se zastavím. A tady přichází na řadu právě dámská péřovka RAB Proton Jacket

Při své krásné váze pouhých 280g (v mém případě dokonce 266g, mám velikost XS), v krásném padnoucím slim fit střihu a minimalistickém provedení jsem se do ní ihned zamilovala. Hydrofobní husí peří s certifikací RDS a s plnivostí 800 cuinů funguje na jedničku, a ihned po jejím obléknutí se cítím jako v peřince, i když je venku nějakých mrholících 0°C až -5°C. Tkanina Atmos, kterou si RAB vyvinul, nahrazuje Pertex Quantum a mohu říci, že rozdíl skutečně nepoznávám. Co se týká provedení, vše je osekané na minimum. Nenajdete zde tak žádné extra vychytávky, kapuca i rukávy jsou bez stahování se všitou gumičkou na okrajích a YKK zip je jen jednoduchý odlehčený. Ve spodu bundy je stahování na obou stranách chytře zabudované přímo v látce.

 

Ráda bych se ještě vrátila ke střihu, bunda RAB Proton je ušitá tak, abyste nikde neměli nic navíc. Tzn. že buď vám sedí, nebo nesedí vůbec. Proto doporučuji vždycky vyzkoušet. Hodí se spíše na kratší torza těl, abyste i tak měli bundu dostatečně dlouhou na úrovní hýždí. Slim-fit pak napovídá, že lépe vynikne na postavách trojúhelníkového a tvaru přesýpacích hodin. Měla jsem možnost vidět různé druhy péřovek včetně Protonu na různých postavách a osobně si myslím, že je to jedna z nejlichotivějších péřovek, jaké jsem potkala. A to jak u mužů, tak u žen. Ovšem opět zdůrazním, že je potřeba vyzkoušet.

Rukávy jsou o chlup kratší, což bývá zvykem u mnoha péřovek, které jsou brány více jako střední vrstva. K tomu co od ní potřebuji a očekávám, je to pro mě v pořádku. Po ruce mívám ještě rukavice, případně navlékací rukávy u své Alphy Flux, a tak mě toto příliš netíží. Naopak, rukávy si nikde zbytečně nemáčím a vím, že to je pro dobro péřovky.

Zmiňovala jsem, že mě bunda nezklamala, ani když drobně mrholilo. Nejen, že peří je hydrofobně ošetřeno Nikwaxem Down Wash, svrchní látka má ještě DWR vodoodpudivou úpravu, a tak nehrozí, že by se drobné kapičky ihned vsakovaly do látky. Bunda do deště to rozhodně není, ale pokud se vyskytnete v proměnlivých podmínkách mírně pod nulou, určitě vás nezklame. Sama ji mám vyzkoušenou v teplotách vlhkého mrazu, a kolem -5°C procházkového tempa jsem se cítila dobře. 

Jako dovětek a na zamyšlenou bych ráda dala do placu otázku pro vás, pokud zrovna přemýšlíte a hledáte nějaký takový funkční kousek do vašeho šatníku. 

Zvolila jsem RAB Proton Jacket, tedy celopeří záměrně. A to hlavně proto, abych měla jistotu tepla pokaždé, když po celodenní túře dojdu do svého tábořiště, nebo jdu zrovna na pomalejší vycházku s nezapálenými chodiči. Zatím se pohybuji na túrách od jara na podzim a hory vylézám k nějakých těm 3500 m.n.m. Tenhle kousek beru tedy jako univerzální součást takové výbavy. Pokud byste se v bundě chtěli hýbat častěji a aktivněji, určitě bych se zamyslela nad syntetikou, kterou je snadnější udržovat, má rozhodně lepší prodyšnost a je na to celkově uzpůsobenější. Příkladem může být užití Polartec Alpha v bundě RAB Alpha Direct na aktivnější pohyb. Případně zvolit kombinaci peří a syntetiky RAB Kaon Jacket, která je zase odlehčenější a více prodyšnější sestřenicí Protonu.