Popis stanu:
ultralehký (660g včetně 9 kolíků), jednovrstvý stan bez podlážky pro dvě osoby. K jeho stavbě nepotřebujete žádné stanové tyčky, staví se na trekovou hůlku (nicméně lehká skládací stanová tyčka je součástí dodávky) a pro základní postavení potřebujete 7 kolíků. Pro lepší vypnutí 9. Sada 9-ti lehkých kolíků je součástí stanu. Stavbu zvládne pohodlně i jeden člověk během 3-5 minut. Stan je natolik prostorný, že se do něj vejdou dvě osoby s batožinou a ještě zbude dost místa na vaření. Materiál není nijak výjimečný, jedná se o 185T polyester s vodotěsným PU zátěrem a přelepenými švy, větrací otvory kryje síťovina.
Mark III jsem si poprvé trochu otestoval v Yosemitech za ideálních podmínek a pak jsem s ním vyrazil rovnou na 6 týdnů do Peru. Jako každý, kdo je zvyklý na klasický dvouvrstvý stan s podlážkou, jsem i já měl značné pochybnosti o správnosti tohoto rozhodnutí. Hlavou se honilo nekonečné množství “co když…”, ale jak říká Ray Jardine “to že opouštíte teplo a bezpečí domova ještě neznamená, že zažijete nejhorší bouři svého života”. Stan jsem používal v kombinaci s plachtou pod karimatku Tyvek (lehká, nepromokavá folie) a ultralehkým péřovým spacákem z řetězce REI bez voděodolné úpravy, takže jsem si nemohl dovolit ani trochu namoknout.
Hned první propršené noci skvěle prověřily vodotěsnost stanu – prošel na jedničku. Vlivem vlhkosti se sice trochu prověsil, ale ne natolik, že by se dotýkal mě, nebo mého vybavení uvnitř a že bych ho musel během noci znovu vypínat. Tkanina každého stanu se při prvním zmoknutí lehce vytáhne. Člověk časem přijde na to, že stačí v leže jen o pár centimetrů prodloužit hůlku a stan se zase krásně vypne:-)
Absolvoval jsem i jednu extrémně větrnou noc ve čtyřech tisících, kdy jsem byl přesvědčený že se stan rozerve (kolegové z okolních expedičních stanů díky větru taky nespali a už mi u sebe dělali místo), ale vydržel. Jedno očko pro zakolíkování se trochu natrhlo, ale hlavní šev zůstal nepoškozený. Nebylo třeba ani nic opravovat, se stanem v tomto stavu jsem fungoval dalších nejméně 20 nocí.
Při spaní v oblastech zamořených komáry jsem stan přikolíkoval těsně k zemi a večer kompletně zapnul. Větrací otvory mají síťku. Překvapivě se dovnitř dostaly opravdu jen jedna, dvě nejkrvelačnější bestie, to je ve srovnání s několika sty štípanců získaných přes den (a to i s nejvýkonnějším repelentem) úplná pohoda. Když se v noci ochladilo a moskyti zmizeli, stan jsem otevřel a užíval hvězdné oblohy a svěžího vzdoušku. Samozřejmě dvouvrstvý stan poskytuje před hmyzem lepší ochranu.
Během několika nocí jsem měřil teplotu venku a ve stanu, a i když není stan přikolíkovaný těsně k zemi, ale je cca 5-10 cm nad zemí, teplota uvnitř je o 3 až 5°C vyšší než venku a díky lepší ventilaci je uvnitř nižší vlhkost než v klasickém stanu. To je obrovské plus pokud máte péřový spacák, protože tolik nenavlhá ze vzdušné vlhkosti.
Kompletně uzavřený stan se za deště a teplot kolem nuly zevnitř rosí (úplně stejně se rosí i klasický stan, jen to díky vnitřnímu stanu nevidíte), ale je dost velký, takže se snadno vyhnete kontaktu s vlhkými stěnami. Pokud vlhkost skapává, skapává na zem a ne na podlážku, takže to vůbec ničemu nevadí.
Před prvním výletem doporučuji do oček na kolíky navázat zhruba 30cm smyčky z 2mm horolezecké šňůry. To vám umožní postavit stan 10cm nad zem (jen nastavíte trekovou hůlku o 10cm delší) a dosáhnout lepší ventilace, když je to potřeba. Při stavbě na sněhu vám toto prodloužení umožní zašlápnout kolíky hlouběji do sněhu.
I když jednoplášťové stany bez podlážky u nás nemají tradici, není potřeba se jich bát. Poskytují stejnou ochranu proti dešti i větru a oproti klasickému stanu mají velké množství výhod:
- jsou několikanásobně lehčí
- při stavbě stanu v dešti shodíte batoh, nemusíte ho vybalovat, pouze vytáhnete malý balíček stanu z postranní kapsy, rozložíte stan přes batoh, zakolíkujete a postavíte ho nad batohem. Pak už si můžete vlézt dovnitř, rozložit pod sebe nepromokavou plachtu (ideálně Tyvek) a pěkně v suchu se zabydlet.
- při balení stanu v dešti si zase pěkně v suchu všechno sbalíte, přetáhnete přes batoh nepromokavý potah a teprve potom vylezete ven, shodíte stan, sbalíte ho a strčíte do postranní kapsy batohu.
- voda kondenzující na plachtě vám nestéká na podlážku, ale volně skapává na zem.
- když ráno vstanete a stan je orosený, nebo ojíněný, můžete vylézt ven, odkolíkovat ho (nebo jen jednu stranu, stan překlopit naruby), dát ho sušit a vlézt si zpátky do spacáku a v teple si uvařit a posnídat. Než si všechno sbalíte stan je suchý a můžete vyrazit. Ostatní si sice také sbalili, ale teprve teď dávají sušit vyklizený stan.
- kombinace stanu bez podlážky a nepromokavé plachty (Tyvek) vám dává možnost spát jen tak pod širákem na Tyveku, se stanem připraveným vedle sebe pro všechny případy. Když náhodou začne pršet, stan rychle rozhodíte přes vaše věci (takže zůstanou suché) a pak ho teprve zakolíkujete a vztyčíte. Na rozdíl od stanu, nemusíte nikam nic stěhovat a všechny věci máte v suchu od prvního momentu, kdy stan vybalíte.
- nemusíte mít strach o podlážku, Tyvek plachta je velice odolná proti protržení a když ji náhodou zničíte, za pár korun si koupíte novou.
Celkově stan hodnotím velmi kladně, dávám mu 90 bodů ze 100. Plný bodový počet mu utekl jenom kvůli horšímu zpracování (ledabyle našitým suchým zipům u vchodu, a místy se odchlipující pásce, která přelepuje švy). Odolnost proti vodě i životnost je na ultralehký stan až překvapující. Stejně jako ve všech jiných sportovních odvětvích, ultralehké vybavení je určené pro velmi specifické použití, jeho životnost je limitovaná a cena zpravidla hodně vysoká. Tento stan se tomu trochu vymyká, protože při dané hmotnosti a nízké ceně jsou jeho užitné vlastnosti vynikající a je dost univerzální.
Když necháte doma dodávané tyčky a stavíte stan na trekové hole, dostanete se na hmotnost 660g včetně kolíků.
Edit NALEHKO – nyní je dostupná druhá generace Marku III, která je o něco líp zpracovaná a vypínací očka jsou podložená a líp provedená. Má lepší a po sbalení kratší tyčky, takže se dají přibalit i na kolo do brašen. Hmotnost bez tyček 680g.
Větší akce absolvované se stanem a podmínky:
- Pacific Crest Trail – 4200km od Mexika po Kanadu, stavěli jsme jen při bouřkách (cca. 20x)
- trek okolo Ausangate (Peru) – pět nocí ve výškách kolem 4000 m.n.m., noční teploty -5 až -10°C, obvyklý horský větřík.
- trek na Machu Picchu (Peru) – tři noci v pralese, přerušovaný celonoční déšť, spíše tropické teploty.
- trek Santa Cruz (Peru) – tři noci ve výškách okolo 3000 m.n.m., noční teploty okolo bodu mrazu, časté dešťové přeháňky.
- trek okolo Cordillera Huayhuash – 7 nocí ve výškách 3500 až 4500 m.n.m., občasný déšť, noční mrazy do -10°C, jednou velmi silný vítr.
- výstup na Pisco 5760 m (Peru)
- trek okolo Sonora Pass (High Sierra, California) – 7 nocí, noční teploty pod bodem mrazu, občas větrno, velké, opravdu velké množství moskytů.
- trek okolo Mineral King (High Sierra, California) – 3 noci na sněhu.
Dobrý den, tarp vypadá dobře… jaká je prosím jeho šířka v užší části, tedy v nohách? U vstupu je udáváno 230 cm, ale na druhé straně se zužuje; abychom se do něho se ženou vešli. Děkuji
Dobrý den, v nejužším místě u nohou má cca 105 cm, ale tarp je poměrně dlouhý, takže toho že byste se tam ve dvou nevešli bych se vůbec nebál.
Dobrý den, nikde se neudává výška (délka tyček). Používám totiž skládací trekové hole neteleskopické a rozsah délky je omezen. Proto bych měl rád představu, zda je – tedy alespoň tu hlavní, budu moci použít. Děkuji.
Dobrý den, ta delší tyčka má 110 cm, ta kratší 51 cm.
Dobrý den, stan jsem koupil se ženou v roce 17. na doporučení pánů z Nalehko v Seifertovce. Díky! Maximálně doporučuji. Mé zkušenosti jsou ryze pozitivní. Stan byl 14 dní v Maroku ve dvou osobách, týden na Malorce v Izraeli, nespočet treků po ČR. Teploty od -10 až po tropiko. Prostě zásadní věci jsou: je malý, lehký, naprosto voděodolný. Noci kdy bez ustaní silně pršelo neprotekla ani kapka. To nikdo nečekal.:) Pokud se postaví na rozumné místo, tak ani v takoveto situaci pod stan voda nezatékala. Slozeny je opravdu dost velký pro 2 osoby s velkou batožinou. Nouzově i pro 3. Stan je odolný. Po třech letech stále stejný stav i vodoodpudivost. Stan se musí umět postavit, tak aby byl dostatečně vypnutý a zvýšený úměrně ke klimatickým podmínkám tak, aby se nerosil. S důkladně postaveným stanem jsme zažili bouři na pobřeží se silným větrem a stan perfektně ochránil. Dodávané tyčky nosím se stanem. Jsou lehké a skvěle zpracované. Naprosto doporučuji.
Dobrý den,
bylo by reálné přespání pro 3 osoby – 1 dospělý, 2 dospívající děti? případně nemůžete doporučit jiný TARP? děkuji za odpověd, petra
Dobrý den, takto byste se měli vejít, ale pro pohodlnější spaní bych raději zvolil tarp Mountainsmith Shelter LT, který je vyšší a celkově prostornější.