Testováno na Hayduke Trailu (1300km), autor: Petr Kosek

Značku Enlightened Equipment asi není potřeba představovat, protože už víc než desetiletí patří k tomu nejlepšímu a nejpopulárnějšímu vybavení, které si na dlouhý trek můžete vybrat. Stačí se podívat na každoroční průzkum/statistiku webu The Trek a je to jasné. Žádná značka se těmhle péřovým mazlíkům neblíží ani na dohled. Né že by na trhu nebyl třeba lehčí, nebo v nějakém detailu vychytanější kousek, ale jako celek jsou quilty od EE prostě špička – dlouhodobě perfektně šité, ultralehké, skvěle vymyšlené a přitom stále za rozumné peníze!

   

Výměna za spacák   

Jsem sice fandou spacáků, ale bylo jen otázkou času, kdy pro nějakou akci budu muset po teplém quiltu sáhnout. Ušetřené gramy jsou prostě ušetřené gramy. Jsem extrémně hubený a když se nehýbu, je mi zima. Moje tělo buď jede na 120% a podává extrémní výkony, nebo hibernuje někde těsně na hranici života😊 Buď makám, nebo spím. A když spím, tak potřebuju teplo. Proto mi vždycky vyhovovalo zapnout a zakuklit se do spacáku a neřešit jestli mi někde podfukuje chladný vzduch…

Na PCT jsem měl lehký, z vrchu víc plněný Criterion Quantum 350, na Appalačskou stezku zase extrémně lehký Rab Mythic 400 s hydrofobním peřím, aby obstál v nikdy nekončící vlhkosti a na CDT jsme se s Olí zachumlávali do double quiltu Accomplice také od Enlightened Equipment (dva nejlehčí spacáky na světě jsou o stovky gramů těžší, než srovnatelně teplý doublequilt!)

Pro sólo použití jsem ale vždycky nakonec sáhl po „jistotě“ spacáku.

Změna je život

To se ovšem změnilo při plánování Hayduke trailu. V pouštích a kaňonech amerického Utahu se teploty přes den běžně vyhoupnou nad 30°C a v noci díky velké nadmořské výšce zase klesnou na -5°C i níž. Občas se člověk potřebuje při teplém večeru jen přikrýt, ale přitom stále potřebuje dobrou izolaci pro mrazivou noc. Na Hayduku jsou extrémní výkyvy v podmínkách i v terénu (hodně času trávíte v lehkém lezeckém terénu) a pokud si předem jeepem nerozvozíte a neukryjete v pouštích zásobovací kyblíky, tak musíte běžně nosit jídlo na 7dní a klidně 7litrů vody. Každý gram v batohu navíc je opravdu nepříjemný. I proto jsem nakonec pro tohle 1300 kilometrů dlouhé, docela extrémní dobrodružství zvolil neuvěřitelně lehký quilt Enigma 20F.

Jak je to s komfortem

Jak už název napovídá, teplotní limit téhle „peřinky“ je někde kolem -6°C. To je na 610g lehký kousek naprostá paráda. Enigma je vlastně velká hromada peří – u mě v provedení Reg./Reg. – je to 440g  peří plnivosti 850cuin naplněné do extrémně lehkého „pytle“. Takové množství peří už na první pohled dává určitou jistotu, že slibovaných -6°C je reálných. Je to opravdu „duchna“.  A jak jsou vycpané nohy! Pecka. Když k tomu přidáte jednoduchý, ale promyšlený systém uchycení quiltu na karimatku a správně použitý systém podélných „U“ komor, tak je na světě docela bezkonkurenční kousek vybavení pro ty nejnáročnější výpravy.

A jaké jsou po 40 nocích v teplotách od -9°C do +10°C moje zkušenosti?

Spali jsme převážně pod širákem a většinu noci docela foukalo. Takže zůstat v mínusových teplotách v teple bylo o něco náročnější, než když spíte v „zaprděném“ stanu. Hned první mrazivá noc mě naučila, že je opravdu důležité si vychytat připojení quiltu na karimatku, a když je zima, quilt si pěkně utáhnout pod sebe i kolem krku.

Při dalších nocích už jsem tomu věnoval pozornost a problém s tím nebyl. Quilt pochopitelně nemá kapuci a tak nijak neizoluje hlavu. Chce to mít čepičku a ještě lepší je spát v lehké péřovce a natahovat si na noc kapucu. Sebelepší čepice nikdy nepodrží tolik tepla jako péřová kapuce bundy, která drží teplo i kolem krku. Na rozdíl od spacáku je daleko náročnější zůstat v noci v teple, když spíte pod širákem a fouká. Silnější vítr si vždycky nějakou tu skulinku pod quilt najde. Já bych noci pod širákem nevyměnil za nic na světě. Bylo tedy potřeba trochu líp vybírat místa na spaní, abych byl před větrem chráněný.

Nejchladnější noc

Asi nejlepším příkladem byla noc na Hayduke Trailu u ústí Yellow Paradise Slot Canyonu na náhorní plošině před Bryce Canyonem. Celá náhorní plošina je skoro ve 2000 m.n.m. a nic nebrání větru se volně prohánět krajinou. Při jasné noci zase absence stromů nechá krajinu vyzářit veškeré teplo nahromaděné přes den a v noci může i takhle koncem dubna mrznout až praští i když přes den je přes 30°C.

Podle předpovědi nás čekala mrazivá noc a tak dávalo mnohem větší smysl najít si pelíšek v záhybu úzkého, do země zařízlého kaňonu, kde nebude foukat a skály si udrží aspoň trochu tepla. Díky tomu jsme si večer ještě za tepla a v klidu navařili a parádně v teplíčku se vyspali (teploměr ukazoval -5°C a bylo bezvětří) a na tenhle „pokojíček“ vzpomínám opravdu rád. Hned jak jsme ráno vystoupali z uzavřeného kaňonu, teplota spadla na -9°C a bylo pro mě těžké se i ve veškerém oblečení trochu zahřát. Jako obvykle – není to jenom o vybavení, je to i o zkušenostech a troše toho přemýšlení.

Skvělý systém uchycení

Na quiltu oceňuji systém uchycení na karimatku, kdy se spodní guma (oblast boků) v podobě smyčky navlíkne na karimatku a ploché posuvné přezky na přicvaknutí quiltu si nastavíte tak široko od sebe jak potřebujete. V teple je necháte široko od sebe, ať nejste v quiltu ztíšnění a v mraze je zase stáhnete těsně k sobě, ať jste do quiltu pěkně zabalení a nepodfukuje vám. Přichycení na karimatku zaručuje, že quilt zůstává kde má i když se vrtíte a otáčíte.  Vrchní guma (v oblasti hrudníku) opět s plochými posuvnými přezkami vám pak dovolí stáhnout si quilt jak potřebujete kolem těla.

V mraze se do quiltu kompletně zabalíte, v teple nemusíte vrchní popruh zapínat vůbec a jen se quiltem volně přikryjete. Spodní uchycení zajistí, že quilt zůstane kde má a neodkopete se. Výhodou je, že si vrchní a spodní popruh klidně můžete prohodit, když budete chtít. Můžete si tak ladit vaše ideální „zabalení do quiltu“ a pokrýt vaše potřeby při spaní. Tenhle systém plochých gum a nenápadných plochých, posuvných přezek při spaní nikde netlačí a nepřekáží, mají to vychytané. Jen je potřeba počítat s tím, že drobné ploché přezky občas nejdou rozepnout jednou rukou. Občas mě to naštvalo, ale myslím že je to akceptovatelná daň za jinak velmi komfortní systém.

Lehký, ale odolný materiál

Materiál quiltu je na omak neskutečně jemný, ale není potřeba se toho bát. Má skvělou DWR úpravu a nepodařilo se mi ho nikde poškodit ani při sušení v poušti – to je totiž docela oříšek, protože všechno má trny, háčky, je tvrdé a ostré, takže když se někde zaháknete, obvykle se to neobejde bez škod. Mě se podařilo vyrvat jeden „patent“ kterým se quilt zajištuje kolem krku, ale byla to moje chyba – už nevím čeho jsem se v noci lekl, posadil se a „prorval“ ruce ven z quiltu, abych rozsvítil čelovku. Něco muselo zákonitě povolit, protože quilt jsem měl kolem krku pěkně těsně utažený. Naštěstí nepovolila látka, ale rozlomil se patent. To umíme opravit – máme na to od kluků z Enlightened Equipment kleště a sady nových patentů. Povolil jeden patent ze dvou, takže quilt normálně sloužil dál a nijak mě to neomezovalo.

Závěr a hodnocení

Quilt Enigma 20F jsem si na Hayduk bral z čistě pragmatických důvodů (hmotnost) a rozhodně nejsem velkým fandou quiltů. Nicméně tenhle produkt naprosto splnil moje zadání i potřeby. Tepelný komfort v mrazivých nocích byl akorát dostatečný – jsem zmrzlík a tak jsem většinu nocí spal v lehoučké péřovce Rab Kaon (230g), protože nemělo smysl se večer svlékat, plus péřová kapuce zajištovala o hodně větší komfort než jenom čepička na hlavě.

V poušti se nám párkrát nepodařilo najít dostatečně schované místo za větrem a pak bylo cítit, že v poryvech větru pod quilt zafukuje. Musel jsem to řešit tak, že tenkou 3mm pěnovku, kterou nosím jako výztuhu zad svého Gossameru, a kterou používám pod nafukovací karimatku jako dodatečnou ochranu před píchnutím, jsem musel nacpat do quiltu pod sebe. Vytvořil jsem si tím vlastně taková „záda“ quiltu. Pak už mi dovnitř nefoukalo a bylo teplíčko.

Občas jsem se trochu vztekal s drobnými přezkami uchycení na karimatku, když mi nešly rozepnout jednou rukou… zase ale lepší, než kdyby byly velké a v noci mě tlačily 😊

Výhody a nevýhody

+   neuvěřitelný loft a hodně zateplené nohy

+   Systém „U“ komor, který brání sesypávání peří kolem těla a vytváření „cold spots“

+   Jednoduchý a skvěle fungující systém uchycení na karimatku a kolem těla

–   Drobné přezky uchycení na karimatku, které je obtížné rozepínat jednou rukou

–   Absence pořádného dry-bagu na sbalení (je potřeba dokoupit. Součástí balení je obyčejný stuff-sack