Magazín

Rád bych se s vámi podělil o zkušenosti s vařením na lihu, ať už se to týká nádobí a vařiče Evernew, které můžete zakoupit tady v eshopu, tak i s dalšími tipy a triky, které vám vaření zpříjemní.

 

Vezmu to postupně:

Kotlík Evernew 0,9l Ti-Non Stick Pot (ECA422) – tady z 99% bez výhrad, jedná se o špičkovou japonskou kvalitu, to poznáte už na první pohled. Nic se nikde nekroutí a nevrže, poklička vždy pohodlně zapadne na své místo. Kotlík jsem používal na lihu i na plynu (na plynu jen v rámci testu, jinak používám líh). Kotlík i poklička mají šikovné silikonové úchopy, mě se vlastní nešikovností stalo, že se při špatně umístěném závětří a experimentování s vařiči spálily kraje silikonu u kotlíku, takže jsem musel necelý půlcentimetr zkrátit, ale na úchop to nemá vliv.

 

Kotlík má uvnitř keramickou nepřilnavou vrstvu, která neobsahuje PTFE a je velmi odolná, takže se nemusíte bát, že ho poškrábete. V současnosti vařím v ziplocku, takže non-stic nevyužívám, ale vzpomeňte si, jak se špatně čistí ešus od bramborové kaše nebo těstovin s omáčkou… Tady máte po problému, zbytky jídla jdou dolů samy.

Akorát malé varování ohledně titanového nádobí – nedávejte prázdný kotlík na plamen a při vaření na plynu ztlumte výkon, sice uvaříte o něco pomaleji, ale ušetříte palivo a nezkroutí se vám dno. Vyšší cena je adekvátní ke kvalitě – rozhodně doporučuji.

Naměřená váha:kotlík 99g, poklice 37g, takže komplet 136g.

 

Titanový vařič Evernew Ti (EBY254) s Trivetem (EBY253) k vařiči je nutný Trivet(cross stand) nebo musíte jinak zajistit optimální výšku kotlíku nad vařičem. Pokud byste položili kotlík přímo na vařič, plamen by moc nehořel a voda se neuvaří ani po 15 minutách – narozdíl od vařiče z plechovky od kočičího žrádla, kde naopak kotlík leží přímo na vařiči, jinak by hořel moc a teplo by unikalo zbytečně do okolí.

Pokud porovnám Evernew a vařič z plechovky (cat can stove) – plechovka je skoro zadarmo a uvaří 600ml cca o 25s rychleji, ale má několik nevýhod. Nalijete do ní jen cca 30ml paliva, kdežto do Evernew až 60ml a navíc má Evernew mnohem menší spotřebu paliva. U plechovkáče se mi několikrát stalo, že jsem si při neopatrné manipulaci palivo částěčně vybryndal otvory z boku, to u Evernew nehrozí,navíc má tak bytelnou konstrukci, že ho nerozšlápnete i kdybyste chtěli. Evernew má uvnitř rysku na 30 a 60ml-přesně víte kolik paliva potřebujete, u plechovky jsem musel používat odměrku.

Abych jen nechválil – Evernew má vyšší váhu a obtížněji se zapaluje, chce to sirky nebo (tip pro vás) větvičku namočenou do paliva zapálenou zapalovačem.

Cena je sice vyšší, ale získáte bytelný a designově povedený vařič s větším objemem paliva. Rozhodně si ale vezměte i Trivet.

Pro ještě efektivnější využití lihového vařiče můžete použít titanové závětří Vesuv na kterém jsme pracovali již delší dobu a nově ho máme v naší nabídce. Toto závětří je designováno přesně na kotlíky Evernew 0,9 L a 1,3 L a průměr závětří je dělané přesně tak, aby kotlík drželo na jeho osazení. Celé závětří se dá sbalit do ruličky a vložit dovnitř kotlíku. Dostanete tak jednoduchý a nesmírně efektivní systém.

Naměřená váha: vařič 36g,Trivet 16g=komplet 52g.

Tak a teď samovýroba aneb na každém výletu je třeba vyzkoušet něco nového:

Závětří – zkusil jsem vytvořit něco jako Caldera cone z tuhé hliníkové folie která se používá na grilovací tácy. Narozdíl od Caldery se nejednalo o kužel ale o válec a stěny byly spojené napevno, tak aby do průměru přesně zapadl kotlík včetně držadel. Po obvodu jsem udělal perforaci kvůli proudění vzduchu, po testu jsem musel počet děr zdvojnásobit pro lepší hoření. Při transportu jsem závětří pouze splácnul a zastrčil do batohu(Caldera se rozpojí a sroluje), opětovné narovnávání a skládání moc nevadilo. Závětří slouží zároveň jako stabilní držák kotlíku nad vařičem a v pohodě udrželo 900ml kotlík s poklicí a 600ml vody.

Výhody – cena (cca 25Kč/1Euro), stabilita, výborná ochrana proti větru (loni jsem měl problémy v Alpách uvařit, letos to bylo v pohodě) a takřka žádný unik tepla.

Nevýhody – výrobce táců letos použil slabší plech a díky válcovitému tvaru a prošlehávání plamenů, se začaly některé otvory v dolní řadě propalovat, ale závětří je zatím funkční a pár výletů ještě vydrží. Problém by odstranil silnější plech (zkusím sehnat u zámečníka) a kónický tvar – to bude příští prototyp.

Vaření v ziplocku:

Kdysi jsem o tom někde četl, ale nějak jsem tomu nevěnoval pozornost, až teď mě napadlo proč to nezkusit a výsledky byly natolik dobré, že už ani neuvažuji o tom vařit normálně (bavíme se o instantní stravě). Nejdřív jsem doma otestoval, že zavřený ziplock udrží vodu (ten klasický ano, ten s jezdcem na zavírání ne) a že vydrží 100C. Dál jsem přemýšlel jak udržet vodu horkou po delší dobu – napadlo mě použít izolační folii – na zahraničních fórech jsem viděl pěnovou s hliníkovou folií na obou stranách,ale tu jsem u nás narychlo nesehnal a tak jsem použil alumatku co se mi doma bez užitku válela. Použil jsem dvě vrstvy tak, aby byl hliník zvenku i uvnitř a vyrobil jakousi obálku,kterou jsem slepil páskou duct tape. Velikost jsem odměřil podle 1L ziplocku naplněného vodou. Díky množství duct tape je váha 33g, což ale není až tak špatné. Používám instantní stravu Travellunch/Mountain House (z cenových důvodů kupuji double packy). Tu přebalím na jednotlivé porce do 1L ziplocků a na štítek napíšu lihovou fixou název jídla, abych věděl co jdu vařit a mohl jídla střídat.

Originální obal nepoužívám,protože má větší váhu (obal Travellunch 25g, 1L ziplock 5g) a neudrží tak dlouho teplo.

A teď proč je to vlastně výhodné : 1) úspora váhy 2) nemusím umývat kotlík=úspora času a vody 3) velká úspora místa oproti originálnímu balení. 4) menší mrtvá váha u snědených jídel. Můj výtvor je prototyp, věřím že by se dala váha obálky dostat na 20g. Např.uvařím 600ml vody, 350ml zaliju hovězí Stroganoff v ziplocku a v kotlíku si ze zbylých 250ml rovnou udělám čaj. Jídlo promíchám a nechám 10min odstát podle návodu pak jdu v klidu jíst. Nic mě nepálí do ruky a jídlo vydrží i po 20 minutách v obálce horké. Ráno na snídani uvařím víc vody a udělám si čaj i teplé müsli. Jediné co potřebujete je delší lžíce na bagrování ze sáčku – v mém případě titanová lžíce Esbit určená pro jídla typu Travellunch. Použitý ziplock jednoduše sbalíte, aby v něm nebyl vzduch, uzavřete a dáte do trash bagu (pytlíku na odpadky). Vyzkoušeno bez následků na treku v Alpách. Pokud by to na vás bylo moc extravagantní /ale zkuste to 🙂 / můžete si z nepotřebné alumatky vyrobit alespoň izolaci na kotlík tzv.pot cozzy. Plní stejnou funkci jako obálka na ziplock – udrží jídlo déle teplé. Váha je tady ještě nižší(18g i s pokličkou),protože použijete méně lepící pásky.

Doufám že vás to inspiruje k zkoušení vlastních vychytávek, popř.překonáte obavy z vaření na lihu.

Happy trails, DEU.

2 komentářů u "Recenze kotlíku a vařiče Evernew, vaření v ziplocku, DIY závětří"

  1. Recepty pro vaření v ziplocku napsal:

    Ahoj, skvělý a inspirativní článek. Dík. Dotaz, jaké rozměry má litrový ziplock? Nechci objevovat objevené a zkoušel jsi si připravovat vlastní suchý obsah? Děkuji.

  2. Jan napsal:

    Je vůbec ziplock vhodný pro vroucí vodu? Z plastů se uvolňují samé “krásné” sloučeniny a chemikálie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *