Magazín

13.02.12 0 komentářů

Ray-Way batoh

 čerpáno z www.rayjardine.com

Specifikace batohu pro klasické provedení 42 litrů, se kterým Ray a jeho manželka absolvovali 2x Appalachian Trail (3500km), Pacific Crest Trail (4200) po hřebenech hor z Mexika do Kanady, a spoustu dalších:

hmotnost:280 g
objem těla batohu36 litrů
objem kapes6   litrů
celkem bez prodloužení42 litrů
s prodloužením (s límcem)62 litrů

 

“Předně, batoh je určený k nošení lehkého ray-way vybavení, ne obvyklého nadbytku drahých, těžkých a objemných vymožeností, které najdete v komerčních outdoorových obchodech a katalozích. Proto jsou jeho rozměry nevelké. Člověk na dlouhém treku, pokud zrovna doplnil velké zásoby, může pro jejich umístění do batohu použít prodlužovací límec, protože tento nárůst objemu kvůli potravinám je pouze dočasný.“

„Ray-way batoh má tři venkovní síťované kapsy. Ta vpravo je na láhev s vodou, je síťovaná aby se případná kondenzace na studené láhvi mohla snadno odpařovat. Na druhé straně je kapsa na PET láhev s palivem, opět síťovaná aby se v případě drobné netěsnosti palivo mohlo volně odpařit a nenasmrádal celý batoh. Vpředu je potom velká síťovaná kapsa na nepromokavé věci nebo na uskladnění přístřešku, když ho ráno sbalíte mokrý od rosy. V síťované kapse může pomalu schnout za chůze. Všechny kapsy mají navrchu elastický lem, aby z nich nic nevypadlo.“

“Proč nepoužívám nosný rám a bederní pás?“

„Navzdory bombastické reklamě, většina vychytávek na batohu je designovaná spíše pro účely reklamy než pro větší funkčnost. Zaprvé zvyšují váhu a cenu a zadruhé vás připravují o spoustu času, protože se je pořád snažíte nějak ladit.“

“Pro lehké a  střední náklady nejsou bederní pás a tuhé výstuže vůbec nutné. Ať chcete nebo ne, při chůzi se při každém kroku vaše ramena a bedra nátáčí díky páteři proti sobě. Je to přirozený protipohyb. A bederák a tuhý rám tomuto protipohybu kladou odpor a brání tak přirozené biomechanice chůze. Bez nich se pohybuji volněji a přirozeněji, můj styl chůze je tedy efektivnější a méně namáhavý.”

Na batohu jsou zajímavě řešené ramenní popruhy. Obvykle je přeska pro nastavení délky popruhu umístěná na konci polstrovaného ramenního popruhu, takže pro její zkrácení taháte dolů. U Ray-way batohu je přeska umístěna dole na botohu v místě uchycení ramenního popruhu, takže pro zkrácení taháte nahoru. Dává to smysl, protože tahem nahoru nadlehčujete batoh a tím odlehčujete ramenní popruh, který potom skrz přezku hladce klouže. Je to sice neobvyklé uspořádání, ale má to i další velkou výhodu – přezka, která někdy dře do žeber, a volné konce popruhu, které se pořád pleskají a lechtají vás při chůzi na rukou, se tímto dostanou dolů a za vás a nemohou obtěžovat.

“Nakonec ale musím opět zdůraznit, že náš  Ray-Way batoh  není designován aby podával prvotřídní výkony přetížený nemotorným vybavením. Takže buďto noste v Ray-way batohu lehké vybavení, a to ještě jeho minimum, nebo si na náklad těžkého a bytelného vybavení pořiďte těžký a bytelný batoh!”

Víc o Rayovi a jeho vybavení se dočtete na jeho stránkách www.rayjardine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *