Je přesně ten typ člověka, jehož velmi stručný životopis (pouze výpravy které trvaly alespoň 3 měsíce) si přečtete, a máte pocit, že váš život je fakt nuda, a že jestli se okamžitě nesbalíte a nepodniknete něco “hódně uchýlnýho“ za hranicí myšlení dnešního zurbanizovaného člověka, tak váš život už nikdy nebude naplněn. S univerzitním diplomem z letectví a kosmonautiky pracoval jako konstruktér a designér mechaniky pro vesmírné lety, ale úspěšnou kariéru opustil, aby se mohl naplno věnovat svým outdoorovým eskapádám. Stihl být špičkovým horolezcem (má i mnoho prvovýstupů v Yosemitech v obtížnostech až 5.13 a jako první volně přelezl v roce 1979 West Face ve steně El Capitan, ale vystoupil třeba i na Huascarán) a přitom vymyslet dnes nejdůležitější horolezecký jistící prostředek – „friend“. Poté se svou manželkou během tří let obeplul na plachetnici celý svět. Má odlétáno přes 400 hodin na rogalu, dále téměř 2600 volných seskoků s padákem a je instruktorem potápění. Absolvoval několik tříměsíčních výprav na kajaku z USA podél kanadského pobřeží na Aljašku, okolo Aljašky, napříč Kanadou atd. V roce 2002 zase během 53 dnů převesloval s manželkou v sedmi-metrové lodi Atlantický oceán. Spolu také na lyžích došli v roce 2006 na Jižní pól a když už byli rozjetí, vystoupili i na nejvyšší horu Antarktidy. V několika letech mezitím, během 92 dnů na tandemovém kole, přejeli USA od pobřeží k pobřeží a pro jistotu ještě zpátky (Bylo to přes 10 000km a dělá to v průměru 116km denně – to je myslím v 60 letech dobrá letní zábava). A to všechno především s vlastnoručně designovaným a zhotoveným vybavením. Sám si stavěl všechny kajaky i kanoe a aby to nebyla taková nuda, vytvořil si sám i CAD software ve kterém lodě navrhoval. Všechno konvenční se mu zdá nepraktické a jeho dokonale promyšlená a odzkoušená řešení jdou často přesně proti zažitému proudu.
Jeho největší vášní posledních 20 let jsou ale dálkové treky. USA je asi jedinou zemí, kde federální vláda podporuje a alespoň částečně přispívá na jejich údržbu. Jedná se o 11 národních scénických trailů v celkové délce 30 000km. Z nejznámějších jsou Pacific Crest Trail – 4200km, Appalachian Trail – 3500km a Continental Divide Trail – 5000km. Jsou to většinou alespoň částečně udržované, na křižovatkách značené a zmapované pěšiny, které vedou převážně po hřebenech hor, míjí nejkrásnější přírodní zákoutí a vyhýbají se civilizaci a silnicím.
Asi vás nepřekvapí, že Ray Jardine je v podstatě „otcem“ celého ultra-light hnutí a chození nalehko. Výše zmíněné traily absolvoval několikrát a na základě získaných zkušeností navrhl celou řadu vybavení od batohů, stanů, „spacáků, vařičů až po oblečení a spolu s tím speciální postupy jak je používat. Prostě jako ve vesmírném programu, kde všechno je absolutně funkční, lehké, spolehlivé. Tím se mu v devadesátých letech podařilo snížit dosavadní základní váhu batohu (bez jídla a vody) obvyklou pro takové treky ze zhruba 20kg hluboko pod 10kg. Vydáním druhé knihy o svých dálkových výšlapech a „zlepšovácích“ s tím spojených „Beyond Backpacking“ způsobil v roce 1999 doslova revoluci a jeho celoživotní vše prostupující přístup „NALEHKO“ zachvátil americkou outdoorovou komunitu a získal si do dneška milióny příznivců.
Ray Jardine je natolik fascinující osobou, že si na stránkách nalehko.com v budoucnu rozhodně zaslouží celý seriál.
Pro všechny doporučuji jeho stránky www.rayjardine.com