Jak skloubit profesionální fotografii s cestováním nalehko. Fotograf a cestovatel Pavel Svoboda se podělil o své zkušenosti s vybavením.
Může outdoorový fotograf chodit vůbec někdy po horách alespoň trochu nalehko? Mám rád odlehlá místa, dlouhé a náročné treky, vícedenní pobyt v přírodě, což vše v pozici travel fotografa nahrává spíše velkému a těžkému batohu. Vylazení a postupné dlouhodobé odlehčení outdoorového vybavení mi dovoluje přibalit profi fotografickou techniku k pěším cestám do lokalit, kam se běžně fotografové vůbec nedostanou. Důležitým myšlenkovým i praktickým bodem pro mě bylo princip “nalehko” přenést do veškeré výbavy, ať už je to zmíněné focení nebo moje milované rybaření. I taková věc, jako je rybářské vybavení, které posouvá naše outdoorové dobrodružství zase na další zážitkovou úroveň, může být z kategorie ultralight. Nejsem vůbec ortodoxní gramař, ale kvalitní a adekvátně lehké vybavení je pro mě nutností a čím dál více i velkou dávkou cestovatelského komfortu. Při pořizování každého dalšího kousku vybavení zvažuji jeho univerzálnost, samozřejmě hmotnost, ale i velikost sbaleného produktu.
Přináším vám zde několik osobních tipů, které se nám z nabídky Nalehko osvědčily. Vybavení, které nás baví a zároveň jsme jej s partnerkou již řádně prověřili minimálně několika měsíčními cestami.
Trekové hole Fizan Compact (model 3 a Compact 1947 Limited Edition)
Perfektním a pohodlným držákem jsou trekové hole Fizan Compact. Čistý design, minimální hmotnost, maximální funkčnost. Přiznám se, že původně jsem byl trochu skeptický ohledně životnosti jednoduchého systému zámků jednotlivých segmentů hůlek, ale po pravidelném čištění a vysušení holí po každé větší akci šlapou jako hodinky. V jednoduchosti je krása.
Nafukovací karimatka Klymit Insulated Ultralite SL
Nejen na delších akcích je základem kvalitní spaní, proto jsem nadšený z této nafukovací čtyřsezónní karimatky, v kombinaci s tyvekem či spaním ve stanu už toho prožila hodně bez jediné újmy. A hlavně vůbec nešustí, je tichá jako myška. S vysokou hodnotou tepelného odporu R4.4 se osvědčila i při značně mrazivém počasí vysokých jihoperuánských And. S váhou 440 gramů je pro mě tento kompaktní balíček jasnou volbou na treky ve středních, ale i ve vysokých horách.
Plachta z tyveku
Bestseller, legenda, na kterou jsme dlouho čekali. Lehká, levná a skladná plachta jako ochranná podložka při spaní venku. Lehké nafukovací karimatky vám za ni poděkují. Zároveň tyvek chrání i veškeré další vybavení i při balení do batohu. V nepříznivém terénu (sopečný materiál, ostré vápence, pichlavé suché tropy / subtropy) používáme tyvek i pod náš UL stan. Tyvek is a must!
Nepromokavé bundy Rab (modely Zenith, Khroma Kinetic, Downpour Plus 2.0)
V trekové výbavě máme již tři modely od značky Rab a všechny tři nás hodně baví!
Lehká (324 g) nepromokavá bunda Zenith mě již podržela na celé řadě horských akcí. Lehký Goretex pro aktivní pohyb, skvěle padnoucí propracovaný střih. Minimalismus na výživné horské akce, moje hlavní svrchní vrstva.
Silnější bunda Khroma Kinetic je určená primárně pro skialpinismus, pořídil jsem ji o číslo větší kvůli možnosti pohodlného vrstvení teplých vrstev na hodně chladných zimních akcích. Lehce strečová bunda s volnějším střihem, měkká, nešustí ani v mrazech. Veliké hrudní kapsy na stoupací pásy, rukavice atd., těším se již na další mrazivou zimu!
Partnerka sáhla po nepromokavém modelu Downpour Plus 2.0, což je odolná turistická bunda ze silnějšího materiálu, která potěší skvělým poměrem kvalita/cena.
Nesmeky Snowline Chainsen (modely Pro i Light)
S rostoucí popularitou zimní pěší turistiky se nesmeky rychle staly povinnou výbavou každého zimního hikera. Na kopce typu Sněžka, Milešovka anebo Klíč či podobně frekventované prudší trasy s uklouzaným zledovatělým terénem bych v zimě bez nesmeků nevyrážel. Zatímco jsem si kvůli vyšší váze, velikosti mých bot a častějšímu využití pořídil festovnější model Pro (400 g při velikosti L), partnerka používá lehčí model Light (231 g pro velikost M), který vyhovuje na naprostou většinou občasných zimních výletů. Oceňuji i vydařený praktický tuhý obal nesmeků.
Tarp Warmpeace Shelter
Prostorný tarp pro dva na méně náročné či kratší výlety, na vandry po Česku již nevozíme nic jiného. Záložní řešení při nepřízni počasí. Skvělá nenápadná khaki barva plachty je jako dělaná do českých podmínek.
Boty INOV-8 Roclite Recycled
Původně pořízeny na horské výlety v teplém Ománu, nakonec tyhle lehké trekovky nesundávám přes rok skoro z nohy. Díky civilnímu designu našly boty využití jako perfektně pohodlná obuv do města. Stejně tak si na běhání v terénu partnerka oblíbila model Trail Talon 290.
Jídla Adventure Menu Lightweight
Na závěr jsem si nechal velkou srdcovku. V Česku vyráběná vakuově sušená jídla zamíchala chuťovými buňkami trekařů. Stále mě překvapuje, kolik se v tak malém a velmi skladném stogramovém balíčku skrývá chutí a radosti z dobrého poctivého jídla. Po několika dnech v divoké přírodě to člověk ocení nejvíce. Pro horského fotografa, který si nosí vše sám na zádech, je takto lehké a chutově skvělé jídlo doslova zázrakem v ryzí podobě. Chilli con carne je chutná kovbojská nálož energie, pálivá Tikka masala zahřeje i zmrzlého. Partnerka ocení jemnější chutě smetanové Kuřecí kormy s rýží či Penne s boloňskou omáčkou a parmezánem. Tohle jídlo je tak dobré, že se po treku ani netěšíme do hospody. Stačí zalít horkou vodou, tudíž příprava šetří i palivo. Top strop.
Článek připravil Pavel svoboda
Hezké. Mě by ale spíše zajímaly informace o UL fotovýbavě…
Dobrý den, Mariane. To je právě ten důvod proč Pavel nosí ultralehké vybavení, aby si mohl vzít kvalitní fototechniku, která sama o sobě není tak lehká. Pavel nosí bezzrcadlovku Sony A7III + tři pevní objektivy 14/1.8 | 35/1.8 | 85/1.8 a k tomu samozřejmě stativ a další drobnosti. Pokud se nepletu, tak začal poslední dobou používat i dron.
Zdravím, radit s fototechnikou je težké, protože každý má jiný fotografický styl, nároky a potřeby. V dnešní době jednoznačně bezzrcadlo, obecně pokud se fotí jen trek, dá se toho hodně vykouzlit i s jedním univerzálním lekhým zoomem. Dvě skla už jsou luxus a posouvají kreativitu zase o kousek dál. Já ale fotím rád i lidi, reportáže, portréty a nadruhou stranu i krajinu a noční fotky hodně ze široka, takže mi vyšlo nejlépe mít tři profi pevná skla, jak píše Vašek. Navíc hodně ocením i světelnost 1,8, což třeba pro někoho není vůbec důležité. Vhodným výběrem malého a lehkého pevného objektivu se dá ušetřit dost váhy. Vhodná skla jsou tedy alfou i omegou i při UL přístupu, třeba na vandry po Česku či na lyže beru jen jednu pevnou 24/1,8 ( lehce přes 200g). Tak vydařené fotovýlety a dobré světlo👍
Dobrý den, velice by mě zajímalo, jaký jste zvolil batoh, jak chráníte techniku a zda se více osvědčilo nosit na foťák top loader, destičku Peak Design nebo ramenní popruh. Děkuji
Dobrý den, Pavel před pár dny odjel na cestu do Himálaje, takže hádám, že si na odpověď budete muset trochu počkat 🙂
A pak jsou tu takový magoři, co táhnout na vandr dvě těla, 16-35mm a 150-600mm skla, stativ a klasickou výbavu pro fungovaní v přírodě… 😀
Počítal jsem to a dělá to dohromady necelých 13kg.
Krásný 😀 Tak vždycky je to o těch prioritách. Pokud jde člověk cíleně ven pro fotku a třeba se zaměřuje na wildlife fotografii, tak tam se tomu asi nevyhne.
Zdravím, taky mě velmi zajímá, jak na takových cestách uchovávat techniku. Kde a v čem mít uložený foťák a dnes už taky drona tak, aby se mu nic nestalo a byl lehce k ruce. Tělo samotné jde prádně vyřešit peak desig destičkou, ale co další skla? Řeší to nějak fotokrosna? Nebo klasická krosna s podomácku dělanou vycpanou kapsičkou? Připadně jaký typ light batohu vybrat
Moc děkuji za odpovědi
Dobrý den, třeba Peak Design dělá ještě tzv. camera cube. Do toho se dá technika bez problému uložit, dělají to v různých velikostech. Pokud to ale třeba člověk řeší na treku a chci mít vše co nejlehčí, tak bych fotoaparát balil alespoň do Peak Design Shell.