Nafukovací karimatka Klymit Insulated V Ultralite SL
Izolovaná verze řady Klymit Ultralite. Díky syntetické izolaci dosahuje hodnoty tepelného odporu R4.4, takže vám bude bohatě stačit i na vaše zimní výlety!
Izolovaná verze řady Klymit Ultralite. Díky syntetické izolaci dosahuje hodnoty tepelného odporu R4.4, takže vám bude bohatě stačit i na vaše zimní výlety!
I u této řady vsadil výrobce na osvědčenou, inovativní technologii s V komorami (body mapping) s mírně vyvýšenými postranními komorami, které zajišťují výborný komfort, menší pohyb vzduchu v komorách a tím menší tepelné ztráty.
Oproti modelu Insulated V Lite je o 120 g lehčí! Klymit tentokrát vsadil na materiál 20D Polyester a karimatka je užší – 51 cm. Navíc u noh se zúžuje na 43 cm. Karimatka bude bezva spíše pro hubenější jedince, pro 90 kg chlapíky bych spíš zvolil Klymit Static V2 který je širší.
Velcí ultralight fandové mohou karimatku zkrátit třeba na 120-130 cm (a zatavit žehličkou), takže ji budete mít od ramen po kolena. Pod nohy pak dáte batoh a pod hlavu třeba oblečení. Takhle se dá pohodlně fungovat na treku klidně několik měsíců a s váhou karimatky se dostanete někde pod 320 gramů a budete mít směšně malý balíček o kterém v batohu ani nebudete vědět!
Karimatka se dá pohodlně nafouknout cca na 7-10 nádechů.
Do naší nabídky jsme také zařadili nafukovací vak na plochý ventil “flip valve” pro snadnější nafukování karimatek a také snížení kondenzace uvnitř karimatky při foukání pusou.
V minulých letech jsme Ultralite SL i její zateplenou verzi Insulated pečlivě vyzkoušeli na dvou trailech. Petr Kosek měl na 3500 km dlouhém Appalachian trailu jak Ultralite SL, tak i Insulated a Vašek Malinský si izolovanou verzi vzal pro změnu na Via Dinarica trail – přechod Balkánu. Oběma se nadmíru osvědčila a stále se jich drží, i když se dají na trhu najít výrazně lehčí karimatky.
Od roku 2019 mají karimatky Klymit nový, patentovaný ventil. Oproti předchozí verzi je zapuštěný a nijak nepřekáží. Chlopeň pro nafukování je jednosměrná, tudíž se nebude stávat, že by vám při nafukování ucházel vzduch. Jakmile pak chcete karimatku vyfouknout, tak jedním zmáčknutím pootočíte vnitřní “přepážku” a karimatka se vyfoukne. Vcelku jednoduché a funkční řešení.
Chlapíci z Klymitu mají na kontě několik ocenění za inovativní design svých výrobků. I Ultralite SL byl navržen jejich patentovanou technologii “Body Mapping” – komory ve tvaru V ergonomicky odpovídají přirozeným konturám zad při spaní na zádech, a okrajové komory zase poskytují oporu při převalování a spaní na boku, takže je Ultralite při svojí hmotnosti jednou z nejkomfortnějších karimatek na trhu. Zkuste trochu experimentovat s tím, jak moc ji nafoukáte. Mě přijde nejpohodlnější, když je trochu měkčí.
Pod každou nafukovací karimatku doporučujeme dávat tyvek, který výrazně eliminuje propíchnutí.
Od roku 2021 uvádí výrobce na obalu karimatky i hodnotu tepelného odporu naměřeného dle nové normy ASTM F3340-18. Ta má za cíl sjednotit způsob měření pro všechny výrobce karimatek. Dle vyjádření Klymitu se z konstrukčního hlediska na karimatkách vůbec nic nezměnilo a jsou stále použitelné do chladných podmínek jako dříve. I my z vlastní zkušenosti tohle můžeme potvrdit, protože máme s těmito modely naspány desítky nocí v mínusových teplotách.
Z průběhu měření je zcela zřejmé, že podle nové normy budou nejlépe vycházet karimatky, které mají uvnitř reflexní vrstvu jako třeba karimatky Thermarest. Dle našeho názoru mají karimatky Klymit při měření tepelné ztráty v místech prolisů, kde je vnitřní, syntetická izolace stlačená. Norma už ovšem nepočítá s jednou velkou výhodou těchto karimatek. Díky svému tvaru komor se totiž vyplňuje prostor mezi komorami náplní spacího pytle. V tomto místě tedy vzniká prostor pro další izolaci navíc. To u “rovných” karimatek neplatí. Dle našeho názoru tedy v chladných podmínkách budou v praxi karimatky Klymit fungovat stejně dobře, ale při laboratorním měření, kde není použitý spací pytel budou zkrátka vycházet hůře.
Pod každou nafukovací karimatku doporučujeme dávat tyvek, který výrazně eliminuje propíchnutí.
Hmotnost | 0.44 kg |
---|
Adam –
Zdravím!
Koupil jsem u vás tuto karimatku – jak je nejlepší ji skladovat? Nafouknutou nebo sbalenou? Jinak po prvním treku velká spokojenost. 🙂 Díky!
Václav Malinský –
Dobrý den, po výletě je dobré nechat karimatku pár dní nafouknutou, obzvlášť pokud jste ji nafukoval pusou. Vnitřní vlhkost se dostane sama přes materiál ven a poté ji můžete sbalit a nic by se jí takto nemělo stát. Pokud máte možnost mít karimatku dlouhodobě rozloženou, tak je to vhodnější, ale není to zásadní.
Mawenzi (ověřený vlastník) –
Ahoj, existuje nějaký nafukovací vak pro tyto ventilky? Přecw jwn vnitřní vlhkosti hlavně v zimě se trochu bojím… Děkuji.
Václav Malinský –
Ahoj, existuje. Klymit na tyto nové ventilky vyrábí přímo takový nafukovací pytel. Zatím ho nemáme, ale můžeme ho sehnat.
Alice Matulová –
Ahoj 🙂 Dlouho uvažuji o koupi, mám jen jeden dotaz. Vzhledem k tomu, že mám dost lehký spánek, hledám co nejtišší karimatku. Nešustí tedy moc? Dívala jsem se pak ještě na BIG AGNES AXL AIR, ale ta bohužel není skladem – kdy ji můžeme očekávat? Děkuji moc za odpověď.
Václav Malinský –
Ahoj, z vlastní zkušenosti mohu říct, že Klymit ze všech karimatek co máme v nabídce šustí nejméně. Big Agnes měli v poslední době technické problémy a budeme je tedy znovu zařazovat do prodeje až po novém roce jakmile bude vše vyřešené.
Michal –
“zkrátit třeba na 120-130 cm (a zatavit žehličkou)”
Měl bych dotaz trochu mimo tenhle produkt. Zaujalo mě to zatavení žehličkou. Mám doma samonafukovačku, která uniká na hraně toho plastového kousku s ventilkem. Je to v ohybu a nepovedlo se mi to zalepit dobře záplatou. Proto bych chtěl zkusit ten kus celý uříznout a zatavit, ale potřeboval bych tam opět vsadit ten kus s ventilkem. Nemáte nějaký podrobnější postup k tomu zkrácení?
Díky moc za radu
Michal
Václav Malinský –
Dobrý den, více než řezání a zatavení bych v tomto případě volil opravu pomocí lepidla. Ideální je Stormsure Flexible Glue, které máme tady na e-shopu. Běžně s ním opravujeme píchlé karimatky nebo třeba i boty. Vytvoří to takovou matnou, pružnou vrstvu a perfektně to drží a utěsní.
Michal Šuhájek –
Díky za radu
Vít B. –
Dobrý den, nemáte nějaké informace o změření nového standardu R hodnoty z roku 2020 pro Klymit? Chtěl bych koupit zmrzlé přítelkyni na 4 sezonní použití klymit isulated V lite, ale četl jsem, že všechny insulated verze Klymit spadly z 4.4 na 1.9, ovšem není to z žádného oficiálního zdroje.
Nové R hodnoty:
https://sectionhiker.com/the-new-sleeping-pad-r-value-standard-has-arrived/
Díky a Štastný nový rok přeji!
Václav Malinský –
Dobrý den, doposud nemáme od výrobce informaci o změně tepelného odporu, případně o tom, že by začali měřit dle nové normy. Stále u svých karimatek uvádí R4.4. V článku na který odkazujete je v té přehledové tabulce u Klymitu, že dle nové normy nebylo zatím měřeno, takže jestli někdo někde uvádí hodnotu 1,9,tak to není podloženo žádnými tvrdými daty z laboratorních měření, ale spíše jde jen o “laický” odhad. Osobně si nemyslím, že by měl být mezi starou a novou normou až tak zásadní rozdíl. Když se podíváte třeba na Thermarest, tak tam došlo dokonce ke zvýšení tepelného odporu aniž by se změnil materiál nebo konstrukce karimatek. Karimatky Klymit jsme měli i rozříznuté, takže víme jaká vrstva tam té izolace je a řekl bych, že je jí tam opravdu dost. Máme je vyzkoušené v chladných podmínkách a pokud by měli mít R1.9, tak bychom to opravdu poznali.
Ondra –
Na obalu od karimatky Klymit začal udávat už i hodnotu podle nové normy astm ff3340-18
Václav Malinský –
Ano, všimli jsme si. Je to zvláštní, budeme kontaktovat výrobce a zkusíme i dopátrat způsob měření podle této nové normy, protože se nám ta nová hodnota příliš nezdá…
Martin –
Nejpřesnější měřák je moje přítelkyně a ta říká, že to nové normě odpovídá 🙂 4.4 to muselo mít za nějakých laboratorních podmínek, protože při teplotě okolo nuly už to na holé zemi dost studí.
Vít B. –
A jakou hodnotu tedy udávají na nově dodaných karimatkách?
Díky!
Václav Malinský –
Udávají tam svoji hodnotu 4.4 a hodnotu dle nové normy R1.9
Tomáš –
Podle tohoto videa https://www.youtube.com/watch?v=e2H8EYHvF3U mi přijde že pravda je někde uprostřed. Válce izolují a mezery promrzají. Pro spaní ve spacáku, kde mezery by měla zaplnit roztažená izolace spacáku (teoreticky), by to mohlo fungovat. Pro spaní pod quiltem bude od spodu zima. Měření odporu deskou, kde bude protahovat kanály musí zákonitě vyjít špatně.
dusanbres –
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli nevíte, jak zabránit této karimatce, aby neklouzala po Tyveku. Díky za odpověď.
Václav Malinský –
Dobrý den, možností je více. Můžete na karimatku nanést pár proužků tohoto lepidla, které vytvoří takovou matnou, pružnou vrstvu a pěkně karimatku na tyveku podrží nebo můžete pod karimatku dávat třeba ještě tuto tenkou pěnovku.
Tomáš –
Ahojte, kluci! Karimatka mi začala nedávno ucházet – vypadá to na prostor “ventilku”. Ten je u mé varianty zapuštěný. Chtěl jsem se u Vás zastavit na prodejně v Liberci, ale vlivem stěhování…
Máte s tím nějakou zkušenost jak to řešit? V noc jsem nucen párkrát dofukovat. Jinak se zastavím, jakmile to půjde a koukli bychom na to. Moc jsem jí nepoužíval, tak mě to mrzí. Měla by být v záruce. Ať se daří! Tomáš
Václav Malinský –
Ahoj, příští čtvrtek už otevíráme, tak se zastav a budeme to řešit 😉
knotkova.marketa –
Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně opravy díry na této karimatce metodou “zatavení žehličkou”. Karimatka začala unikat, ale místo úniku je velikosti nehtu na palci, povrch vypadá neporušeně, působí to jako únava vnitřního materiálu, proto nestačí běžně lepení. Nevím, jakým způsobem ji opravit. Je to v rohu. Chápu dobře, že ji lze ustřihnout nůžkama a třeba 2 cm od okraje přejet žehličkou? A na jaký stupeň prosím? Děkuji
Václav Malinský –
Ahoj, žehličkou by to teoreticky asi jít mělo. Na jaký stupeň jsem to tavil si už nevybavuji, člověk to prostě musí zkusit. My teda ve většině případů na tyhle opravy používáme lepidýlko Stormsure, s tím jde opravit takřka cokoliv. Vytvoří to takovou matnou, pružnou vrstvu a skvěle to drží.
Dan (ověřený vlastník) –
Zdravim, ahoj.
Mám problém s touto karimatkou. Je cca 1 rok stará, ale nyní se mi na treku stalo, že jsem se ráno probudil na skoro prázdné. Druhou noc jsem ji musel dvakrát dofukovat.
Doma jsem ji nafoukl, ve plné vaně jsem hledal kde je děravá, ale nic jsem nenašel…
Udělal jsem test, nafouklou a rovnoměrně zatíženou jsem ji nechal koberci v pokoji. Vyfoukla se cca za 5 hodin.
Nemáte zkušenost v čem by mohl být problém? Abych to neposílal zbytečně.
Děkuji, Dan
Václav Malinský –
Dobrý den, takhle těžko říct. Může tam být nějaká mikro-trhlina ve svaru a ty se odhalují dost těžko. Nejlepší je karimatku plně namočit do vody, vytáhnout a přehnutím a vysokým tlakem hledat jestli někde uchází. Pod vodou se to objevuje hůře. Pokud na to nepřijdete, pošlete nám ji do Liberce a mi na to mrkneme 😉
Pavel Vykydal –
Zdravím jaký je rozdíl mezi touto karimatkou a KLYMIT INSULATED STATIC V LITE Díky Pavel
Václav Malinský –
Dobrý den, V Ultralite SL je více orientovaná na nízkou hmotnost – je z nižší gramáže materiálu a je užší. V Lite je širší a odolnější.
Lukáš Bláha –
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné použít karimatku na pláž k moři. Mám trochu obavu z toho aby slaná voda nějak nenarušila materiál karimatky.
Václav Malinský –
Dobrý den, asi bych to moc nepokoušel.
Miroslav Lukůvka –
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli je možné nějak opravit (utěsnit) ten vypouštěcí ventil na karimatce.Asi po pul roce používání byla karimatka ráno téměř prázdná.Po dalších nocích někdy víc někdy méň pázdná..Ponořením do vody jsem zjistil že vzduch uniká ventilem kolem toho otočného kruhového kusu. Děkuji za odpověď.
Václav Malinský –
Dobrý den, když jste tu netěsnost testoval, tak jste tu vrchní záklopku měl zavřenou? Protože teprve ta utěsňuje celý ventil (má tam gumový těsnící kroužek). Zkuste mrknout jestli jste náhodou ten gumový těsnící kroužek na tom víčku neztratil. Pokud i tak bude ventil ucházet, tak nám karimatku zašlete a my se na to podíváme.