Naše prodejny budou otevřeny do 23. 12. a poté otevíráme až 6. 1. Děkujeme za pochopení a přejeme krásné Vánoce a vše nejlepší v novém roce!

Magazín

22.02.21 24 komentářů

Jak vybrat nepromokavou bundu

Nepromokavá bunda z NALEHKO. Průvodce jak správně vybrat hardshellovou bundu pro své outdoorové aktivity. Univerzální, lehké a nepromokavé outdoorové bundy v nabídce NALEHKO.

Nepromokavá bunda představuje vybavení, které budete mít v batohu při většině výprav, ať už se jedná o tisíce kilometrů dlouhý trek v USA nebo víkendový výlet v České republice. Výběru nepromokavé bundy proto věnujeme zvýšenou pozornost. A jelikož víme, že vyznat se ve všech parametrech nepromokavých bund nemusí být úplně jednoduché, rozhodli jsme se v NALEHKO připravit stručného průvodce. Ten by měl vysvětlit základní pojmy spojené s nepromokavými bundami a zároveň pomoci při výběru toho správného kusu např. podle typu aktivity, při které budete bundu používat.

Základními pojmy u nepromokavých bund jsou nepromokavost, prodyšnost a odolnost.

Přehled nepromokavých bund v nabídce NALEHKO.
Velmi zjednodušený průvodce výběrem vhodné bundy…

Nepromokavá bunda – Nepromokavost

Nepromokavost je určující vlastnost nepromokavé bundy. Pokud hledáte bundu do deště, bundu která „vydrží déšť“ nebo bundu která „neproteče“, pokaždé hledáme mezi nepromokavými bundami. To jsou totiž přesně ty bundy, jejichž hlavním úkolem je ochrana před nepříznivými vnějšími podmínkami tzn. ochrana před deštěm, sněhem, popřípadě větrem. Ve chvíli kdy neprší, nesněží nebo nefouká máme většinou tyhle bundy schované v batohu. Když se však začne rapidně zhoršovat počasí a na obzoru se objeví těžké olověné mraky plné vody, přichází ta pravá chvíle pro nepromokavou bundu.

Nepromokavost bundy resp. tkaniny, z níž je ušita, se zajišťuje dvěma způsoby – membránou či zátěrem.

Membrána

Membrána je nejčastější a nejlepší způsob jak se zajišťuje nepromokání bundy, díky čemuž jsou nepromokavé bundy často známé též jako membránové bundy. Svým složením a způsobem výroby se jednotlivé membránové technologie liší, nicméně ústřední role membrány je všude stejná. Membrána je tenký povlak, který se laminuje na vnitřní stranu vnější tkaniny bundy a který zajišťuje, že voda neproniká skrz tkaninu dovnitř. Tento povlak je extrémně tenký a u bund v naší nabídce dosahuje tloušťky mezi 7 a 30 mikrometry.  Pro srovnání se hodí uvést, že lidský vlas má tloušťku 100 mikrometrů. V naší nabídce máme  bundy využívající membrány GORE-TEX®, Pertex Shield® a Proflex™.

Zátěr

Zátěr je jednodušší  způsob, jak dosáhnout nepromokavosti tkaniny. V podstatě se jedná o nanášení tekuté, většinou polyuretanové, vrstvy na vnitřní stranu vnější tkaniny. Je to jako kdybyste malovali malířským válečkem stěny obýváku. Po zaschnutí se může nanášet další a další vrstvy zátěru, které činí tkaninu více nepromokavou. S přibývajícími vrstvami zátěru bohužel rapidně klesá prodyšnost, a proto zátěr představuje spíše levnější a méně výkonnou verzi nepromokavých tkanin. Kvůli této skutečnosti se v naší nabídce vyskytuje zátěr jenom sporadicky.

Skialpové bundy Rab Khroma Cirque Rab Khroma Kinetic skialpinismus
Skialpové dámské bundy Rab Khroma Cirque a Rab Kinetic Alpine

Měření nepromokavosti

Standardně se nepromokavost měří tím, že se vodou vytváří tlak na povrch tkaniny a následně se měří, při které hodnotě začne voda prosakovat skrz. Představte si vysoký, otevřený válec, postavený na tkaninu, do kterého pomalu přiléváme vodu. S rostoucím množstvím vody roste i tlak vyvíjený na tkaninu a v určitém momentu voda prosákne. To je chvíle kdy se změří výška vody ve válci a výsledná hodnota představuje číselné vyjádření míry nepromokavosti tkaniny tzv. vodní sloupec. Za nepromokavou se podle norem považuje již tkanina s vodním sloupcem 1500 mm. Takový vodní sloupec vydrží pouze lehký déšť a to pouze po velmi omezenou dobu. Proto mají bundy v sortimentu NALEHKO minimální hodnotu 10 000 mm a maximální 28 000 mm, přičemž i minimální hodnota již vydrží přibližně tři až čtyři hodiny deště.

Vodní sloupec se samozřejmě měří v laboratorních podmínkách, kdy na tkaninu působí pouze tlak samotné vody. Při běžném použití v terénu působí nicméně i další činitelé, kteří tlak zvyšují a ovlivňují následný výkon membrány. Většinou se jedná o tlak způsobený popruhy batohu, lezeckým úvazkem, přeplněnými kapsami nebo i jednoduše sezením či klečením. Pro ilustraci – pod 30 kilovým batohem vzniká v místě ramenních popruhů tlak o výši vodního sloupce cca 6000 mm. Proto je to nejčastěji v místech pod zvýšeným tlakem, kudy se voda dostává skrz tkaninu jako první.  Vyšší hodnoty vodního sloupce zaručí větší ochranu před proniknutím vody, zároveň ale bývají často méně prodyšné.

Konstrukce nepromokavých tkanin

Nepromokavé tkaniny, ať už se jedná o membrány nebo zátěry, se podle vrstev laminátů dělí na tři typy. Ty se liší svými vlastnostmi i způsobem použití.

Dvouvrstvé membrány (2L)

Dvouvrstvé membrány mají pouze membránu nalaminovanou na vnitřní stranu vnější tkaniny. Ta již poté není přikryta žádnou další tkaninou. Proti oděru jí může chránit nylonová síťka nebo speciální otěruvzdorná úprava jako např. u membrán GORE-TEX® PACLITE Plus. Taková membrána bývá velmi lehká a vysoce prodyšná, nicméně bude mít nižší odolnost. Dvouvrstvé membrány využívá v naší nabídce ultralehké nepromokavé oblečení značky OMM nebo modely s již zmíněnou membránou GORE-TEX® PACLITE Plus – Rab Meridian a Rab Zenith.

Lehká,  žlutá nepromokavá bunda Rab Zenith v nabídce NALEHKO.
Lehká, ale velmi dobře technicky vybavená nepromokavá bunda Rab Zenith

Dvou a půl vrstvé membrány (2,5 L)

Stejně jako u dvouvrstvých membrán i zde se membrána laminuje na vnitřní stranu vnější tkaniny. Zevnitř ji však navíc chrání potisk nebo lehký polyuretanový zátěr. Dvou a půl vrstvá membrána má tak vyšší odolnost než dvouvrstvá membrána, přičemž stále zůstává lehká a dobře sbalitelná. Kvůli ochrannému potisku membrány bývá ale o něco méně prodyšná. V našem sortimentu využívá tuto konstrukci většina bund značky Rab z materiálu Pertex Shield® jako např. Downpour plus 2.0 a nově Downpour Eco z ekologické řady Rabu.

Nepromokavá bunda Rab Downpour plus při přechodu horského hřebenu.
Vynikající bundy v poměru cena/výkon jsou jednoznačně modely Downpour Plus/Alpine, nebo nově Downpour Eco v provedení z recyklovaného polyesteru minimalizující dopad na životní prostředí.

Třívrstvé membrány (3L)

U třívrstvých membrán se membrána opět laminuje na vnitřní stranu vnější tkaniny, ale jako ochrana membrány se zde laminuje další tkanina, která tvoří vnitřní, třetí, vrstvu. Třívrstvé  membrány bývají zpravidla o něco těžší, jsou ale nejodolnější a zároveň se pyšní velmi vysokou prodyšností. V naší nabídce naleznete třívrstvé membrány u modelů Kinetic 2.0, Kinetic Alpine 2.0, Rab Firewall, Rab Muztag, Rab Ladakh nebo Rab Khroma Kinetic a Rab Khroma Cirque.

Nákres funkčnosti technologie Rab Proflex.
Unikátní vlastnosti 3-vrstvého materiálu Proflex
Dámská skialpová nepromokavá bunda Rab Khroma Kinetic z materiálu Proflex

Nepromokavá bunda – prodyšnost

Pokud mluvíme o tom, jak je bunda prodyšná nebo jak hodně „dýchá“, odkazujeme tím na schopnost tkaniny propustit vodní páry. U neprodyšných tkanin dojde i při velmi lehkých aktivitách k rychlému přehřívání. Na přehřátí tělo reaguje potem. Jelikož vodní páry nemají možnost uniknout ven, hromadí se uvnitř bundy v podobě vlhkosti. To může vyústit v dramatický pokles tělesné teploty, jelikož nahromaděná vlhkost slouží jako tepelný vodič a odvádí teplo od těla skoro pětadvacetkrát rychleji než suché oblečení. Tato situace může mít v extrémních případech za následek dehydrataci nebo i podchlazení.  Abychom se takové situaci vyhnuli, je dobré věnovat pozornost prodyšnosti membrán. Ta bývá zpravidla řešena dvěma způsoby – porézní technologií a hydrofilní technologií.

100% recyklovaná nepromokavá bunda Rab Arc Eco
Novinkou v nabídce je další kousek z ekologické série Rabu. Bunda Rab Arc Eco je první třívrstvou bundou vyrobenou pouze z recyklovaného polysteru.

Porézní  membrány

Porézní membrány využívají miliony mikroskopických pórů, které jsou dost velké, aby propustily vodní páry pryč od těla. Nepromokavost membrány je dána obrovským povrchovým napětím materiálu membrány, které nedovolí vniknout do pórů ani nejmenším kapičkám vody. Porézní membrány fungují okamžitě. Jakmile se z těla začne dostávat sebemenší množství vodní páry, porézní membrána je ihned odvede ven.

Nevýhodou může být, že porézní membrána bude mít problém odvést od těla tekutinu v kapalné formě (např. při rychlém zpocení při extrémní  zátěži), jelikož póry nejsou dostatečně velké pro odvod kapaliny.  Za zmínku i rozhodně stojí, že porézní membrány je potřeba udržovat čisté, protože špínou a potem ucpané póry nejsou schopné odvádět páry od těla.

Hydrofilní membrány

Hydrofilní membrány pracují na principu přenosu vlhkosti na molekulární bázi, a tudíž neobsahují žádné póry. Tato membrána do sebe absorbuje vlhkost uvnitř bundy, kterou poté na principu difuze v pevných látkách a rozdílu v koncentraci uvnitř a vně membrány vytlačí  na vnější povrch membrány. Zde se vlhkost jednoduše odpaří. Hydrofilní membrány vyžadují větší aktivitu, aby se aktivovala jejich funkčnost. Proto je potřeba se v nich nejprve trochu zpotit. Poté však odvádějí jakoukoliv vlhkost od těla a nemají problém ani s vlhkostí v kapalném skupenství. Pro správnou funkčnost je třeba u hydrofilních membrán udržovat i řádnou DWR úpravu na vnějším povrchu tkaniny.

DWR

Tři písmena jsou zkratkou označení Durable Water Repellency, které se překládá jako trvanlivá vodoodpudivost. Jedná se o povrchovou úpravu textilie, díky níž vytváří voda na povrchu tkaniny malé kapičky, které se následně skutálejí pryč, místo aby se vsákly. Díky DWR úpravě zůstává vnější povrch tkaniny co nejvíce suchý a umožňuje hydrofilním membránám snadný přechod vlhkosti od těla ven. Funčknost DWR je běžným používáním textilií snižována, a proto je nutné ji jednou za čas obnovit pomocí speciálních prostředků.  V našem sortimentu k tomuto účelu nejlépe slouží Nikwax TX Direct, popřípadě Nikwax TX Direct ve spreji.

Závislost na vnějších podmínkách

Určitě je dobré připomenout že prodyšnost membrány výrazně ovlivňují rozdílné hodnoty vlhkosti a tlaku mezi vnitřní a vnější stranou tkaniny. To znamená, že i ty nejvíce prodyšné bundy budou méně efektivní, když je ve vnějším prostředí vysoká vlhkost. To platí pro všechny membrány.

Červená skialpová bunda Rab Kroma Cirque při výšlapu v horách
Pánská skialpová nepromokavá bunda Rab Khroma Cirque

Měření prodyšnosti

Je spousta způsobů, jak měřit prodyšnost. Tím nejčastějším je určení množství vodních par odpařených přes jeden m2 tkaniny po dobu 24 hodin, tzv. hodnota MVTR (Moisture vapor transmission rate). Jak jsme zmínili výše, i ty nejprodyšnější membrány jsou méně účinné při vysoké vlhkosti vzduchu, a proto hraje vedle laboratorního testování důležitou roli při vývoji membrán i testování v terénu při různých fyzických zátěžích.

Hodnoty prodyšnosti vždy berte s určitou rezervou a spíše jen jako takového “průvodce” při výběru vhodné bundy. Stále se jedná jen o laboratorní měření, které ovlivňuje celá řada dalších faktorů. Stačí jen mírně pozměnit vlhkost okolního prostředí nebo teplotu odpařované tekutiny a rázem máte zcela odlišné hodnoty.

Jedním z dalších způsobů měření je metoda RET . Ta měří odpor materiálu, který klade vodní páře. Čím nižší hodnota RET, tím má materiál vyšší paropropustnost. V současnosti se jedná o nejobjektivnější a nejpřesnější způsob měření, který má nejblíže k reálnému použití materiálu v praxi.

Za předpokladu, že měření probíhá za stejných podmínek, může se využít přibližný přepočet MVTR na RET a naopak. Například : RET 3 odpovídá cca hodnotě MVTR 40000 g/m2/24h.

U některých bund v naší nabídce uvádíme hodnoty MVTR, ale také hodnoty RET. Pokud u bundy uvádíme hodnotu RET, jsme jí testovali přímo na Technické univerzitě v Liberci.

Odolnost

Jedna věc je výroba funkční nepromokavé tkaniny, druhou věcí je zajištění její odolnosti. Odolnost tkanin se testuje již při výrobě pomocí tzv. Martindale metody testování. Vedle toho dochází k testování výrobků i běžným používáním při různých povětrnostních podmínkách, s různou zátěží a v různém prostředí.

Martindale

Nejpoužívanější metodou pro testování odolnosti tkanin je metoda Martindale. K tomuto testu dochází při výrobě a spočívá v otáčení plstěného kotouče pod určitým tlakem na povrchu tkaniny tak dlouho, dokud se nepřetrhnou první dvě niti testované tkaniny. Podle výsledku tohoto testu se poté určí pevnost tkaniny v oděru.

Martindale - stroj na testování oděruodolnosti textilních materiálů.
Martindale v akci…

Testování v terénu

Vedle laboratorního testování jsou ještě před sériovou výrobou veškeré produkty předmětem testování v terénu. Při tomto testování dochází k používání výrobků v různých podmínkách, při různé intenzitě a za různého počasí, ať už běžnými uživateli nebo profesionálními sportovci. Na základě poznatků z testování v terénu, jsou často jednotlivé modely ještě upraveny, než se dostanou do sériové výroby. I my v NALEHKO testujeme (naše redakční testy) před zařazením do  prodeje jednotlivé produkty v terénu, abychom zjistili, zdali mají místo v našem sortimentu či nikoliv.

Jak hodně odolný produkt potřebuji?

Při koupi bundy musím zvážit výhody a nevýhody mezi odolností a hmotností. Odolnější tkanina bude většinou těžší, lehčí tkanina o něco méně vydrží. Pokud je primárním cílem rychlost a lehkost, popřípadě pouze občasné použití v prudkých deštích při vyšších teplotách (jarní přeháňky, letní bouřky…), budou bohatě stačit lehké bundy z lehkých tkanin. Pokud však  máte v plánu náročné horské aktivity nebo ji chcete používat celoročně v širokém rozsahu teplot a za velmi odlišných přírodních podmínek, bude lepší zvolit těžší a odolnější materiály.

Nákup nepromokavé bundy

Při nákupu nepromokavé bundy je třeba zvážit i další prvky kromě tkaniny samotné.

Kapuce

U kapuce je důležité, aby správně seděla. Její správné umístění ovlivní množství tepla, které uniká přes hlavu a současně ovlivní i zorné pole. Je dobré si povšimnout množství stahování a možnosti přizpůsobení, stejně jako stojí za to zvážit, zdali bude kapuce používána s přilbou či nikoliv.

Stahování červené kapuce na nepromokavé bundě.
Dobře seřiditelná kapuce by měl být základ u každé kvalitní outdoorové bundy…

Střih

Klíčové je vybrat správný střih. Nejprve je potřeba se podívat na velikostní tabulky a podle nich zvolit tu správnou velikost. Poté je potřeba zvážit, zdali se bude bunda používat pouze na základní vrstvě, popřípadě lehké střední vrstvě, hodně na tělo (běh, rychlá chůze, pohyb ve vyšších teplotách…) nebo zdali bude krýt několik silnějších vrstev (turistika v nižších teplotách, vysokohorská turistika…). Podle toho je třeba vybrat buď užší střih slim-fit nebo standardní širší střih regular.

Stahování

Stahování umožňuje částečně pozměnit střih bundy podle tvaru těla. U ultralehkých bund je nastavitelné stahování často nahrazeno pouze gumou. Pokud chcete zabránit studenému větru, aby se dostal pod bundu, je dobré se soustředit na přítomnost nastavitelného stahování v pase. Na druhou stranu více prvků stahování znamená nárůst hmotnosti.

Stahování umožňuje částečně pozměnit střih bundy podle tvaru těla. Ultralehké bundy mají nastavitelné stahování často nahrazené pouze gumou. Pokud chcete zabránit studenému větru, aby se dostal pod bundu, je dobré se soustředit na přítomnost nastavitelného stahování v pase. Na druhou stranu více prvků stahování znamená nárůst hmotnosti.

Hmotnost

Nízká hmotnost může být vykoupena nižší odolností. Je proto důležité, zvážit primární určení bundy. Pokud je prioritou rychlost a lehkost nebo pokud budete mít bundu většinu času sbalenou v batohu (chůze, běžná turistika, běh…), není problém volit bundu s tou nejnižší hmotností. Pokud však hodláte bundu používat při aktivitách, při nichž bude tkanina vystavena riziku oděru či výraznějšímu pnutí (lezení, vysokohorská turistika…), je lepší zvolit odolnější a těžší bundu.

Zipy

Vaše bunda může mít sice nejlepší membránu, ale pokud protečou zipy, skončíte v mokru tak jako tak. Proto je potřeba se ujistit, že má bunda voděodolné zipy (např. YKK Aqua Guard) nebo je alespoň opatřena légou zabraňující proniknutí vody. Pokud se příliš potíte nebo nemáte možnost střídat vrstvy v závislosti na intenzitě pohybu, mohou se Vám pro zvýšení prodyšnosti hodit zipy v podpaží, které jsou např. u modelů Rab Zenith, Rab Meridian nebo Rab Downpour Alpine.

Velikost po sbalení

Pokud plánujete nosit bundu celý den na sobě, velikost po sbalení nebude hrát až takovou roli. Velkou část výletů však nepromokavé bundy tráví zabalené v batohu,  kde jsou rychle k dispozici v případě potřeby. V takovém případě již velikost po sbalení roli hraje, stejně jako rychlost jejího sbalení či rozbalení. Některé bundy v našem sortimentu se balí do vlastní kapsy (Rab Downpour Plus…), jiné jsou dodávány s vlastním obalem (Rab Phantom, Rab Spark…)

Sbalená, žlutá, lehká nepromokavá bunda Rab Phantom.
Jedna z nejlehčích bund na trhu je Rab Phantom. Ta je navíc skvěle sbalitelná…

Nepromokavá bunda – výběr podle typu aktivity

Při výběru nepromokavé bundy je důležité zvážit, jakou činnost v ní budete provozovat nejčastěji. Pro usnadnění výběru jsme bundy rozdělili do tří základních kategorií.

Nízká hmotnost

Jak už název napovídá, hlavním přínosem bund v této kategorii je nízká hmotnost a malá velikost po sbalení. Tomu se podřizuje i minimální množství doplňků jako je stahování, kapsy nebo množství zipů a kapes. Tyto bundy jsou vhodné pro vysoce intenzivní aktivity jako je běh či rychlá chůze nebo pro výlety, kdy je rychlosti a hmotnosti podřízeno vše a není potřeba tolik pohodlí. Přes svoji lehkost neslevují  bundy v této kategorii nic ze své nepromokavosti ani vysoké prodyšnosti.

Nejlehčími modely v této kategorii jsou OMM Halo Smock, Halo Jacket a běžecká bunda Rab Phantom. O něco těžší jsou pak modely Rab Charge nebo Rab Spark.

Nově máme také v nabídce 3 vrstvou nepromokavou bundu Etalon z naší produkce. Při navrhování jsme uplatnili všechny naše dlouholeté zkušenosti s vybavením na dlouhých trecích.

Celá bunda jsme kompletně navrhli u nás v NALEHKO a měla by být vzorem jak má vypadat ultralight bunda. Výroba probíhá na Slovensku.

Zlatá střední cesta

V této kategorii jsou bundy o střední hmotnosti, které se pohybují mezi ultralehkými kousky z první kategorie a těžšími technickými bundami ze třetí kategorie. Tyto bundy nabízejí stále nízkou hmotnost doplněnou rozumnou velikostí po sbalení, při tom již ale disponují větším množstvím doplňků (stahování, kapsy, zipy) než bundy z první kategorie. Tato kategorie bude vhodná pro všechny tipy aktivit, kdy není na škodu pár gramů navíc a kdy se dbá na větší pohodlí a životnost bundy.

Vrchol v této kategorii jso bundy s membránou GORE-TEX® PACLITE Plus Rab Zenith a Rab Meridian, pro přiznivce membrán Pertex Shield® jsou k dispozici modely Rab Downpour Plus nebo Rab Downpour Alpine.

Do této kategorie spadají i modely Rab Kinetic 2.0 a Rab Kinetic Alpine 2.0, které jsou díky své membráně Proflex™ maximálně strečové a prodyšné jako běžný softshell, kromě toho ale disponují vodním sloupcem 10 000 mm.

Dámská nepromokavá bunda Rab Kinetic Alpine 2.0 z materiálu Proflex

Velmi odolné

V poslední kategorii se nacházejí bundy určené do těch nejtěžších podmínek. Poskytují veškeré doplňky nutné pro lezení, vysokohorskou turistiku nebo skialpy. Disponují  třívrstvými membránami s nejvyšší možnou prodyšností a vysokými hodnotami vodního sloupce. Zároveň jsou z velmi odolných materiálů zaručujících maximální odolnost i v těch nejtvrdších podmínkách. Technickou vybavenost těchto bund vykoupila o něco vyšší, nicméně stále ještě přijatelná, hmotnost.

Z naší nabídky sem patří skialpové bundy Rab Khroma Cirque, Rab Khroma Kinetic nebo univerzální model Rab Firewall,

Dámská bunda Rab Khroma Cirque na horském hřebeni
Dámská skialpová nepromokavá bunda Rab Khroma Cirque

I když je pro nás nízká hmotnost vždy prioritou, tak při určitých dobrodružstvích s ultralightem příliš nepochodíš a je potřeba těžší kalibr. Proto jsme do nabídky zařadili jedny z nejbytelnějších kousků z nabídky Rabu. Bunda Rab Muztag a Rab Ladakh je pro všechny alpinisty, kteří hledají špičkový, technický kousek do těch nejnáročnějších podmínek.

Červená, nepromokavá bunda Rab Muztag určená do těch nejnáročnějších podmínek jako je horolezení, ledolezení a alpinismus.
Nepromokavá bunda Rab Muztag GTX

 

Nepromokavá bunda Rab Ladakh

A jsme na konci. Díky za pozornost! 🙂 A kdybys přecijen potřeboval/a s výběrem pomoci, neváhej se na nás obrátit ať už mailem objednavky@nalehko.com, nebo třeba na našem facebooku.

24 komentářů u "Jak vybrat nepromokavou bundu"

  1. Zuzana napsal:

    Super článek!

  2. Ivana napsal:

    Dobrý den, nemůžu se rozhodnout zda zvolit rab kinetic plus nebo downpour plus ? Kinetic jsem zkoušela je to příjemný materiál na tělo jako softhel ale nemám vyzkoušenou bundu downpour? Můžete mi poradit jakou bundu zvolit na kolo a lehlou turistiku? Dekuji

    1. Dobrý den, pokud hledáte bundu na kratší akce, tak Kinetic bude dobrá volba. Na delší akce typu – dálkové treky a vícedenní zatížení s batohem bych raději zvolil Downpour Plus, protože má vyšší vodní sloupec.

  3. Radim napsal:

    …jakou univerzální bundu maximálně prodyšnou, hodně se potím, na kratší túry s baťohem, takže i odolnou a maximálně nepromokavou…děkuji…rn

    1. Dobrý den, jak těžký batoh máte v plánu nosit ?

  4. Radim napsal:

    …do 15i kg…RN

  5. Vladimír Skýpala napsal:

    Dobrý den, jak těžký batoh je s nějakou rezervou snesitelný při krátkodobém použití s bundou Kinetic? Dvoudenní turistika s možnostmi přeháněk.

    1. Dobrý den, viděl bych to tak na batoh cca do 12 kg.

  6. Martin napsal:

    Dobrý den, potřeboval bych doporučení na “univerzální” bundu jak na víkendovou turistiku po horách do 2k metrů s batohem do 10kg, tak ven se psem i když leje (šelma, chce ven i za deště :-)) Tak abych nepromokl, když prší a naopak se neuvařil zevnitř, když šplhám do kopce a potím se
    Střihově určitě ne slim 🙂
    Díky M.

    1. Dobrý den, takový nejuniverzálnější kousek v naší nabídce je Rab Downpour Plus 2.0. Vychází velmi dobře v poměru cena/výkon. V podpaží má zipy pro odvětrávání a celkově má velmi solidní parametry. Otázka pocení při chůzi do kopce – tomu se příliš nikdy nevyhnete, je to o tom jak vrstvíte (ideálně sundat jednu vrstvu pod bundou) a pak o intenzitě zátěže. Každý se potí a je to naprosto běžná reakce organismu 🙂

  7. Eva Březovská napsal:

    Dobrý den, chystám se na desetidenní dovolenou do Jeseníků na konec podzimu Budeme chodit do kopců a po hřebenech jen s lehkým batohem. Jakou univerzální bundu zvolit? Děkuji Eva

    1. Dobrý den, pokud není absolutní prioritou nízká hmotnost, tak bych koukal na něco v poměru cena/výkon. Ideální adept je například bunda Rab Downpour Plus 2.0.

  8. Patrik napsal:

    Dobrý den,
    Jakou bundu by jste doporučili do Norska( Vítr déšť)? Bylo by to na léto s těžkým batohem.( krosna s dítětem 12kg) Aby to materiál vydržel težké popruhy a nezničila se. Děkuji

    1. Dobrý den, asi bych to viděl na model Rab Firewall. Ta je mechanicky jedna z nejodolnějších bund v naší nabídce.

  9. Patrik Jeništa napsal:

    Děkuji za odpověď. A vydrží jedno denní treky?

  10. Petr Šebesta napsal:

    Dobrý den,

    Chtěl bych se zeptat na radu ohledně nepromokavé bundy. Cíl jsou cesty na 4-7 dní po Evropě, Mallorca, Madeira, Skotsko.
    Moje hlavní starost je pocení a prodyšnost.

    1. Dobrý den, asi bych šel střednou cestou, tedy Rab Downpour Plus 2.0, která má velmi dobré parametry membrány, solidní odolnost a v podpaží zipy pro větrání.

  11. Petr napsal:

    Díky za reakci, hmotnost a cena mě netrápí, pokud byste vzal ještě tohle v potaz, doporučil byste mi jinou? Jde mi hlavně o to, aby mi to co nejvíc pomohlo.

    ještě se mi libíla, ale rád bych si nechal poradit
    https://www.nalehko.com/produkt/panska-bunda-rab-latok-gore-tex-paclite-plus/

    1. Dobrý den, teď si nejsem jistý na jaký komentář mi reagujete. Latok je určitě hodně zajímavá, technicky propracovaná bunda a hlavně ten Gore Paclite Plus pracuje velmi dobře, před časem jsme si je i měřili na prodyšnost a vycházelo to skvěle.

  12. Silviana napsal:

    Dobrý den, můžete mi prosím říci, která z dámských bund má stejné vlastnosti jako Downpour Plus?
    Děkuji S.

    1. Dobrý den, bunda Downpour Plus má nástupce Downpour Plus 2.0. Pokud ale hledáte něco podobného, tak třeba naše bunda Nalehko Etalon je stejná membrána.

  13. Martin Křížek napsal:

    Dobrý den,
    měl bych zájem o bundu DOWNPOUR PLUS 2.0.
    Jakou velikost mi můžete prosím doporučit. Běžně kupuji velikost M.
    Hrudník 86 cm
    Pas 80 cm
    Ruka 77 cm
    Předem děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, ta bunda má volnější střih. Myslím, že by vám mělo být S-ko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *