Magazín

VB je úplně nepropustná, nebo aspoň vodotěsná vrstva (igelit, textilní tkanina) oblečená co nejblíže ke kůži, která drží vlhkost uvnitř místo toho aby se jí snažila odvést pryč. Slyším jak skřípete zuby při představě potoků potu řinoucích se po vaší kůži – tak to rozhodně být nemusí. Nepropustná vrstva navlečená přes oblečení, daleko od kůže (jako třeba nepromok. bunda) skutečně oceány kondenzace může způsobit, ale stejná vrstva navlečená přímo na kůži vytváří překvapivě odlišný efekt. VB chrání dříve zmiňovanou vrstvu páry nutnou pro udržení optimální vlhkosti pokožky a tělo nepotřebuje produkovat další pot pro její udržení. Takže vděčně zavře potní žlázy a zredukuje produkci výparů až o 80%.

Je to ironické, že snaha o suchou pokožku způsobuje větší produkci potu a velké tepelné ztráty, zatímco zadržení tělesné vlhkosti hned u pokožky produkci potu sníží. Takže nejenže s VB uniknete zapaření jako pod nepromokavou bundou, ale ještě všechno vaše oblečení zůstane suché! Nemluvě o redukci tepelných ztrát.

S takovýmto způsobem zadržení tělesného tepla, si člověk v divočině může užívat tepelnou pohodu s výrazně menším množstvím rozměrných a těžkých izolačních vrstev, než se všeobecně považuje za nutné v chladném počasí.

Vlastně čím je chladněji, tím lépe VB funguje. Perfektní je, že ani okolní vlhkost na její funkci nemá vliv. Toto ovšem platí jen v chladných podmínkách a pro mírné aktivity jako je trekking. Při náročnější aktivitě v teple, kdy tělo potřebuje výrazně chladit odpařováním, VB fungovat zkrátka nemůže a nebude.

Kde VB vzít?

Samozřejmě se různé VB produkty dají koupit na internetu, ovšem není to vůbec levná záležitost. Nicméně nezoufejte, k tomu abyste VB ozkoušeli a poznali její výhody vám stačí dostatečně velký plastový pytel (tenký do odpadkového koše), potravinová folie (ideálně SARAN, nebo jiný druh vyrobený z PVDC, který má lepší nepropustnost nejen pro vodní páry, ale i ostatní plyny, pachy atd.) nebo ideálně tenoučká nepromokavá bundička, nebo pláštěnka.

Pokud vám často bývá zima na nohy, můžete výhody VB vyzkoušet ještě snáz. Natáhněte si na bosou nohu tenký plastový sáček, nebo ji zabalte do potravinové folie a pěkně vrstvu přitiskněte kolem nohy nad kotníkem. Pak jen navlékněte ponožky na které jste zvyklí a obujte boty. Nejenže vám bude výrazně tepleji na nohy, ale na konci dne kdy očekáváte pytlík plný potu, bude noha jen mírně vlhká a vaše ponožky budou perfektně čisté a suché! Abyste měli porovnání a sami sebe přesvědčili, zkuste VB jen na jedné noze a večer porovnejteJ

VB vesta – stačí vzít větší igelitový pytel z jemného plastiku (jako je na odpadky), vystřihnout tvarované díry na hlavu a paže, tak aby to nikde neškrtilo a je hotovo. Tuto „vestu“ si oblékněte na holé tělo, zastrčte do kalhot a přes něj přetáhněte nějaké těsnější triko, které bude igelit přitlačovat na tělo. Navrch přidejte lehkou mikinu, nebo bundičku a je hotovo. S množstvím oblečení to nepřehánějte.

Jako VB skvěle poslouží i jakékoliv nepromokavé oblečení, když ho oblečete těsně na tělo.

Berte svoji VB vestu nebo bundičku jako kouzelné funkční tričko, které vám umožní nechat svoje těžké a objemné teplé oblečení doma. Dobrá zvolená VB navíc skvěle slouží jako windstopper a jako oblečení do deště, přitom výrazně zvyšuje tepelný komfort, je lehká, skladná a levná!

A teď už zbývá jen vyrazit a otestovat na vlastní kůži. Zima se nám vrátila a tak teď máme na testování skvělé podmínky. Budu rád, když mi v diskuzi napíšete vaše vlastní zkušenosti.

Jeden komentář u "Vapor barrier (Vapor Barrier Layer – VBL)"

  1. Martin napsal:

    Vyzkoušel jsem igelitovou vestu. Při teplotě cca 3°C, padajícím mokrém sněhu a mírném větru jsem byl z naší skupiny jediný, který byl v pohodě. Ostatním bylo zima. Nicméně po třídenním nepřetržitém nošení jsem smrděl jako zapařená šunka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *