Titanový kotlík Evernew Non Stick 1,3L (ECA423)
Lehký titanový kotlík Evernew s pokličkou, nalévací hubičkou a keramickým nepřilnavým povlakem Non-Stick na bázi křemíku o objemu 1,3 litru.
Lehký titanový kotlík Evernew s pokličkou, nalévací hubičkou a keramickým nepřilnavým povlakem Non-Stick na bázi křemíku o objemu 1,3 litru.
Firma Evernew Inc. vyrábí svoje titanové nádobí již 15 let. Titan je špičkový materiál s nenahraditelnými vlastnostmi pro outdoorové vybavení. Použité slitiny titanu jsou lehké (téměř poloviční měrná hmotnost než ocel), má větší pevnost než nerezová ocel, je chemicky velmi stálý a odolný korozi.
Kromě hmotnostně bezkonkurenční řady Ti-Ultralight pro opravdové fandy ultralehké výbavy, nabízí Evernew pro větší pohodlí při vaření řadu nádobí Non-Stick s keramickým antiadhezním povlakem na bázi silikonu. Ten neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky jako teflonové povlaky, je stálý i při mnohem vyšších teplotách a hlavně ho při běžném provozu nepoškrábete! Při vaření i jídle můžete klidně používat anodizovanou duralovou lžíci, a díky nepřilnavému povrchu po jídle nádobí snadno umyjete nebo jen na sucho otřete ubrouskem (v případě kempu bez vody). Šetří to čas, vodu, nepotřebujete houbičku ani žádnou chemii.
Osobně používám kotlík Evernew Non-Stick 1,3 již 10 let. Má za sebou přes 700 vaření, není nijak zdeformovaný – víčko na něj sedne hladce samo, i dno je rovné, a stále je nepřilnavý i přesto, že jsem v něm dočerna párkrát připálil vločky a následně je natvrdo oškrabal anodizovanou duralovou lžící! Každopádně žádný povlak není nesmrtelný a tak čím lépe s ním budete zacházet, tím déle vydrží a zachová si svoji funkčnost.
Na našem Pacific Crest Trailu (4200km) v roce 2012 jsme kotlík Evernew Non-Stick 1,3 společně se spacákem Quantum 350 vyhlásili nejlepšími kousky našeho vybavení. Stejný kus s námi absolvoval i JMT, GR20, a vloni 4500km dlouhý Continental Divide Trail.
Určitou nevýhodou pro někoho může být, že kvůli horší tepelné vodivosti titanu není dobré vařit na plynových vařičích s malým rozptylem plamene při použití plného výkonu – dojde k zprohýbání dna kotlíku. Já vařím na lihovém vařiči a příležitostně na plynovém Optimusu (proběhlo i několik vaření na ohni) a dno mám stále dokonale rovné. Je to zkrátka otázka přístupu.
Pro dokonalý a efektivní varný systém se dá tento ešus doplnit naším titanovým závětřím Vesuv, které je designované přesně na tvar kotlíku, tak aby zároveň sloužilo jako stojánek a perfektní závětří s maximální účinností.
Pozor důležité!
Hmotnost | 0.166 kg |
---|
Jenda K. –
Dobrý den, doporučili byste tenhle “kotlík” jako náhradu klasického ešusu, tzn. včetně vaření na ohni?
Václav Malinský –
Dobrý den, v podstatě ano, ale samozřejmě je potřeba počítat s tím, že je to velmi tenkostěný titan, takže není úplně ideální dávat ho napřímo třeba na žhavé uhlíky, aby se dno nezkroutilo. Lepší je jít vždy cestou rovnoměrně rozloženého plamene. Když tento kotlík člověk používá s rozumem, tak vám vydrží dlouhé roky.
Jakub Dvořák –
Ahoj, osobní zkušenost s tímto nepřilnavým povrchem je taková, že použitím jiného než dřevěného či plastového nádobí se rychle poškrábe a znehodnotí. Vzhledem k podobné barvě titanu není poškození vidět na první pohled, při podrobnějším zkoumání ale ano. Pro uživatele odhodlané používat dřevěné nádobí velmi doporučuji, pro ty zvyklé na kovové lžíce ze zmíněného důvodu spíše ne, povlak tak skončí v žaludku a z dražšího „nepřilnavého” ešusu se stane jeho levnější „běžná” varianta.
Václav Malinský –
Dobrý den, díky za vaši zkušenost. Ano, všechno se dá zničit, takže je to primárně o přístupu. Teflonovou pánev také můžete poškrábat. Ešusy od Evernew používáme cca 10 let, máme na nich odvařeno stovky, možná už tisíce jídel a naše ešusy vypadají stále skvěle, protože se k našemu vybavení chováme šetrně, dáváme si na něj pozor a tento přístup se snažíme vštěpovat i našim zákazníkům. Pokud se někdo nemůže vzdát kovové lžíce, tak není na přístup “nalehko” připravený a doporučujeme mu nakupovat jinde.